Son günlerde adeta dilenci istilasına uğrayan Muş’ta dilenci sorununa karşı belediye, jandarma ve emniyetin ortaklaşa ciddi bir çalışma yürütmesi gerektiğini savunan vatandaşlar, “Çevre illerden Muş’a gelerek dilenen şahıslar bu işi meslek haline getirmişlerdir” diye konuştular.

Muş’ta sayısı her geçen gün artan dilenciler, şehrin en önemli sorunları arasına girdi. İstasyon Caddesi üzerinde her köşe başında gün boyunca oturan dilenciler, şehrin imajına büyük bir gölge düşürürken, dilencilere karşı yıllardan beri önlem alınmaması da tepkilere sebep oluyor. Kaldırımlarda gün boyunca oturarak ve iş yerlerini dolaşarak dilenen çok sayıda dilenci şehri adeta dilencilerin merkezi haline getirdi. Son günlerde kendisine dilenci süsü vererek dolaşan şahısların çokluğu, Türkiye’nin en geri kalmış ve en fakir ilinde farklı bir manzara oluşturmaya devam ediyor.

Muş’ta her sokak başında, kaldırım köşelerinde oturarak veya dükkanları dolaşarak dilenen kadın ve çocukların bir türlü engellenememesi sorunun günden güne büyümesine neden oluyor. Yanlarına aldıkları çocukları ile birlikte dilenen ve çocuklarını dilencilikte istismar ederek kullanan kadınlar, günün büyük bölümünü sokaklarda geçiriyor. Anneleri ile birlikte dilenen çocuklarının kaldırım üzerinde yatmaları ve yalnız başlarına dilenen çocukların görüntüsü Muş’ta dilenciliğin boyutlarını gözler önüne seriyor. Öte yandan son zamanlarda engelli görüntüsü oluşturarak dilenmeye başlayanların sayısındaki artış da dikkatlerden kaçmıyor.

Dilenciliğin bir meslek haline getirildiğini ve gerçek fakirlerin ortaya çıkmadığını söyleyen vatandaşlar, bu işin sadece belediye ile değil jandarma ve emniyet teşkilatının ortak bir çalışması ile halledilebileceğini açıkladı. Çevre illerden Muş’a akın eden dilencilerin önlenmesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar, sorunun bir an evvel çözülmesini ve dilencilerin durdurulmasını istediklerini belirtti.

Jandarma, emniyet ve belediyenin ortaklaşa ciddi bir çalışma başlatması gerektiğini savunan çok sayıda vatandaş, halkın duygularını ve dini değerleri istismar eden sahtekarlara karşı önlem alınması gerektiğini kaydettiler.
 Topkan Haber Ajansı