Lise Caddesinde, Özel İdare’ye ait binaların, kendilerine haber verilmeden yıkılmasına ve binaların yıkılırken kaldırımlara zarar verilmesinden dolayı, Belediye Başkanı Necmettin Dede, Özel İdare’ye tepki gösterdi.

Lise Caddesinde, Özel İdare’ye ait binaların, kendilerine haber verilmeden yıkılmasına ve binaların yıkılırken kaldırımlara zarar verilmesinden dolayı, Belediye Başkanı Necmettin Dede, Özel İdare’ye tepki gösterdi. Şehrin merkezinde, belediye hiçe sayılarak, kendilerine haber verilmeden, hunharca bir yıkımın gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Dede, İl Özel İdaresi’ne, verdikleri zarardan dolayı tazminat davası açacağını söyledi. Yıkım işlemini gerçekleştiren İl Özel İdaresi’ne ait Kato iş makinesının, yeni yapılan kaldırım taşlarının üzerine çıkmasıyla, kaldırım kullanılamaz hale geldi. Belediyenin zararının 5 ila 10 bin YTL arasında olduğu sanılıyor. Belediye Başkanı Necmettin Dede, bu duruma tepki göstererek şunları söyledi; “Bu yıkım işleminde Belediyeye haber verilmemiştir. Burası dağ başı mı? Apar topar bir yıkım gerçekleştirilerek, insanların eşyaları sokağa atılmıştır. Şehrimizi güzelleştirmek ve insanların rahat dolaşımı için emekle yapılan kaldırım taşlarımız zarar görmüştür. Yaklaşık zararımız 5 ila 10 bin YTL arasındadır. İl Özel İdaresi’ne, bu zararın tazmini için tazminat davası açacağım. Vatandaşa su götürmek için Kato vermeyen İl Özel İdaresi, yıkım işi olunca Katosunu şehrin merkezine getirebiliyor. Burada hunharca bir yıkım yapılmıştır” dedi.

VALİ “TAKSİCİ ESNAFI YER GÖSTERSİN YARDIMCI OLALIM”

Vali Erdoğan Bektaş, Özel İdareye ait mülkün, işgal pozisyonunda olduğunu, bu nedenle buranın yıkımını gerçekleştirdiklerini belirterek, taksici esnafı yer gösterirse, kendilerine yardımcı olunacağını dile getirdi. Vali Bektaş; “Özel İdareye ait mülk işgal durumundaydı. Bu mülkün bu durumda kalmasına göz yumamazdık. Şehrin merkezinde bulunan bu mülk değerli bir yer. Yıkım işlemeni gerçekleştirdik. Zaten buranın durumu biliniyordu. Taksici esnafı bize yer gösterdiğinde, kendilerine yardımcı oluruz” dedi.

“MAĞDUR OLDUK”

Özel İdarenin yıkılan mülkünde bulunan taksici esnafı, yıkımdan sonra bürolarını şemsiye altında sürdürüyor. Perişan olduklarını dile getiren taksici esnafı; “durakta 10 taksi var. Bu kişilerin ailelerini de hesaba katarsak en az 50 nüfus eder. Şimdi biz sokakta hizmet vermeye çalışıyoruz. Eski Valimiz İbrahim Özçimen, bize prefabrikten bir büro kurulacağı sözünü vermişti. Yeni Valimiz Erdoğan Bektaş’ın şimdi bu sözü yerine getirmesini bekliyoruz. Bize yer verilsin. Bu durumda işlerimiz de aksıyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Gelen yıkım ekibine ve güvenlik güçlerine, hiçbir zorluk çıkartmadan büromuzu boşalttık. Bizler uyumlu insanlarız. Mağduriyetimizin giderilmesi için, bize yer verilmesini istiyoruz” dediler.

 Muş Ovası Gazetesi