Yaz tatilinin başlaması ile birlikte Muşlu esnaların da endişeli bekleyişleri başladı. Her yıl yaz mevsiminde piyasalarda önemli bir durgunluğun yaşandığı Muş’ta bu yıl piyasalardaki durgunluğa yaz tatilinin de eklenmesi ile daha önemli sıkıntıların yaşanmasından korkan esnaflar oldukça tedirgin bir şekilde yeni başlayan yaz tatilini yaşamaya başladılar.

Her yıl yaklaşık iki üç ay süre ile yaz tatili durgunluğu yaşayan Muşlu esnaflar bu yıl daha endişeli. Piyasaların normal dönemde dahi durgun olduğunu ancak yaz tatilinde işlerin tamamen durma noktasına gelebileceğini söyleyen esnaflar, endişeli bir bekleyiş içerisinde olduklarını söylediler. Muş ekonomisinin memur ve çiftçilere endeksli olduğunu söyleyen esnaflar, yaz tatilinde memurların il dışına çıktığını ve çiftçilerin de tarım sezonu olması sebebiyle şehre çok az gelmesi sebebiyle işlerde düşüş yaşandığını kaydettiler.

Muş Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu, okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte esnafların işinde büyük bir düşüşün yaşandığını ve her yaz tatili döneminin Muş esnafı için zorlu geçtiğini söyledi. Muş Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu, okulların tatile girmesiyle birlikte yerli ve yabancı bir çok memurun tatil için başka illere gitmesinin yanı sıra köylülerin şehre gelmemesinin Muş piyasasında önemli bir durgunluğa sebep olduğunu söyledi. Demirtürkoğlu, “Muş’un piyasası, memur ve köylüye endekslidir. Yaz mevsiminde memurlar tatile gidiyor ve köylüler de tarlada çalıştıkları için şehre gelemiyorlar. Bu sebeple esnafta satış yapamıyor. Her yıl yaz tatili döneminde Muş esnafı sıkıntı yaşıyor. Ama bu yıl daha zor bir dönem yaşanıyor. Piyasalardaki para sıkıntısının yanında yaz tatilindeki durgunlukta eklenince oldukça endişeliyiz” dedi. Topkan Haber Ajansı