Teknolojinin her geçen gün geliştiği ve insanoğlunun teknolojinin hızına yetişmekte güçlük çektiği günümüzde Muş’ta ilkel yöntemlerle tarım ve hayvancılık yapılmaya halen devam ediliyor.

Muş’un Varto ilçesinde ilkel yöntemlerle tarım ve hayvancılık yapılmaya devam ediliyor. Varto ilçesine bağlı bir çok köyde tarla sürmede ve taşımacılık işinde halen öküzler kullanılıyor. Karasaban ile tarla süren ve kağnılarla ot taşıyan çiftçiler, teknolojinin her geçen gün geliştiği günümüzde ilginç görüntüler sergiliyorlar. Kurtuluş savaşı yıllarında en önemli ulaşım aracı olan kağnıları halen kullanmakta olan çok sayıda köylü, nostaljik görüntüleri günümüzde de yaşatıyorlar.

Varto’nun Karapınar köyünde kağnı ile ot taşıyan Ramazan Çelik isimli çiftçi, maddi güçlerinin olmaması sebebiyle teknolojiden faydalanamadıklarını ve bu sebeple halen eski usullerle tarım ve hayvancılık yaptıklarını söylediler. Traktör almanın güç olduğunu ve mazotun çok zamlandığını söyleyen Ramazan Çelik, “Yıllardır öküzlerle tüm taşıma işlerimizi yapıyorum. Tarladaki otu kağnı ile taşıyorum. Tarlamı karasaban ile sürüyorum. Normalde bir günlük işi ben on günde ancak yapabiliyorum. Benim çalışma şeklim zor ama mecburen yapmak zorundayım” dedi.

 Topkan Haber Ajansı