Muş’ta okulların yaz tatilinde olması sebebiyle sokaklarda çalışan çocuk sayısının fazlalığı şaşırtacak türden. Maddi durumu düşük olan ailelerin çocukları aile bütçesine katkıda bulunup okul masraflarını çıkarmak için gün boyu sokaklarda çalışarak tatillerini geçiriyorlar.

Muş’ta sokaklarda çalışarak para kazanmaya çalışan çocuklar görenleri şaşırtıyor. Hayat şartlarının her geçen gün zorlaştığı günümüzde alım gücü düşük olan ailelerin çocukları zamanlarını sokaklarda çalışarak geçiriyorlar. Tatlı, kağıt mendil, pişmiş yumurta satıp tartıcılık ve boyacılık yaparak para kazanmaya çalışan çocuk sayısında büyük bir artış yaşandığı gözleniyor.

Okulların yaz tatilinde olması sebebiyle özellikle boyacılık yapan çocukların fazlalığı dikkat çekerken, şehrin içinde bulunduğu ekonomik durum da açıkça gözler önüne seriliyor. Sokaklarda çalışarak para kazanmak için mücadele veren çocuklar, küçük yaşlarına rağmen hayatın ağır yükünü şimdiden sırtlarında taşımaya başlamışlar bile.

Okulların yaz tatiline girmesi ile birlikte çalışmaya başladıklarını söyleyen Recep Demir ve Nihat Yılmaz isimli çocuklar, yaşıtları gibi tatil yapmak yerine çalışarak para kazanmak zorunda olduklarını söylediler. Yaz tatilinde ayakkabı boyacılığı yaparak aile bütçesine katkıda bulunduklarını ve okul masraflarını çıkardıklarını söyleyen Demir ve Yılmaz, “Günlük ortalama 5 ile 10 YTL arasında para kazanıyoruz. Kazandığımız parayı annemize veya babamıza veriyoruz. Bu para ile evin geçimine katkıda bulunmanın yanında okula başlayacağımız zaman gerekli olan malzemeleri alacaklar” diye konuştular.
 Topkan Haber Ajansı