Tarım Bakanlığı tarafından her yıl yapılan “kadın çiftçiler yarışıyor” yarışmasında Batman’da Bölge Birincisi olan çiftçilerimiz İstanbul’da Türkiye Birincisi olmaya hak kazandılar. ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ yarışmasının Türkiye finalinde Muşlu çiftçiler, finale kalan 8 ilin ekibi arasında birinci oldu.

İstanbul’da yapılan ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ yarışmasının finalinde Muşlu çiftçiler birinci oldu. Bölgelerinde birinci olan 8 ilin katıldığı Türkiye finalinde birinci olan Muşlu kadın çiftçiler, Muş adına önemli bir başarı elde ettiler.

Tarım Bakanlığı tarafından her yıl organize edilen “kadın çiftçiler yarışıyor” adlı yarışmada ilimizi temsil eden ekip Batman’da yapılan bölge yarışmasında elde ettiği birincilik ile gittiği İstanbul’da 8 ilin çiftçilerini de geride bırakarak birinci olmayı başardı. Ceylan Aksay ve Şükran Gök’ten oluşan ekibimiz Türkiye Birincisi olmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

Bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ maratonunun finali İstanbul’da gerçekleştirildi. Sekiz ilden gelen finalistlerin kıyasıya yarıştığı finalde Muş ekibi birinci oldu.

Yoğun ilgi gösterilen yarışmanın sunuculuğunu Şoray Uzun yaptı. Düzenlenen yarışmada konuşan İstanbul Tarım İl Müdürü Ahmet Kavak, 2004 yılından itibaren başlayan bu yarışmanın kamuoyunda yoğun ilgi gördüğünü söyledi. Anne ve ev kadını olmaları nedeniyle kadınların gıdaların temizliği, kalitesi ve tazeliğine önem verdiklerini ifade eden Kavak, kadınların üretim alanında da etkin bir yer aldıklarına işaret etti.

Tarımsal faaliyetlerin ekonomilerin temelini oluşturduğunu kaydeden Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürü Mehmet Taşan ise, “Nüfusun büyük bir bölümü geçimini tarımla sağlamaktadır. Bu nedenle bakanlığımız tarımsal amaçlı kooperatiflere, üretimi, istihdamı ve çiftçilerin refah seviyesini artırıcı projeler uygulamaktadır. Bakanlığımızca bin 491 kooperatife 1 milyar 27 milyon YTL faizsiz veya düşük faizli kredi temin edilmiştir. Kadın çiftçilerimiz de kooperatifler kurdu. Tamamı kadınlardan oluşan 17 kooperatif var.” diye konuştu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları da Türk tarımında çalışanların yüzde 65’ini kadınların oluşturduğunu belirtti. Konuşmaların ardından yarışmaya geçildi. Elemelerin ardından finale kalan Yozgat, Muş, Çanakkale, Kütahya, Adana, Iğdır, Bilecik ve Nevşehir’den gelen kadın çiftçiler yarıştı. Kıyasıya geçen yarışın ardından Muş ekibi ipi göğüsleyerek birinci oldu. Programda ayrıca finale kalan illerin tanıtımı da yapıldı.

 Muşun Sesi Gazetesi