Şehir merkezinde başıboş gezen ineklerin yeşil alanları tahrip ettiği ve çevre kirliliğine sebep olduğu bildirildi. Cadde ve sokaklarda dolaşan başıboş inekler vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte şehir merkezinde sıkça görülmeye başlanan büyükbaş hayvanlar çevre kirliliğine sebep oluyor. Muş şehir merkezinde başıboş dolaşan hayvanlar çevre kirliliğine sebep oluyor.

Muş’ta şehir merkezinde başıboş dolaşan büyükbaş hayvanlar önemli bir sorun haline geldi. Her yıl yaz mevsiminde şehir merkezinde dolaşan büyükbaş hayvanlar, şehirciliğe yakışmayan görüntüler oluştururken, çevre kirliliğine de sebep oluyorlar. Vatandaşlar tarafından poşetlenen çöpleri dağıtarak çevre kirliliğine sebep olan büyükbaş hayvanların şehir merkezinde dolaşmaları çirkin bir manzara oluşturduğunu söyleyen vatandaşlar, belediyenin soruna çözüm bulması gerektiğini kaydettiler.

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte şehir merkezinde sıkça görülmeye başlayan büyükbaş hayvanlar vatandaşların tepkisine sebep oluyor. Şehir merkezinde büyükbaş hayvan beslemenin ve hayvan barınağı olmasının yasak olmasına rağmen Muş’ta kurallara uyulmaması hoş olmayan görüntüler oluşturuyor. Hayvan sahiplerinin sabahın erken saatlerinde sokaklara saldıkları hayvanlar şehir içerisindeki çöpleri karıştırıp karınlarını doyurmaya çalışırken, ciddi anlamda bir çevre kirliliği oluşturuyorlar.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Necmettin Dede ise Muş’un en geri kalmış iller sıralamasında birinci olduğunu ve bir çok vatandaşın hayvancılık yaparak geçimini sağladığını söyledi. Belediye sınırları içerisinde hayvan barınağı bulundurmasının yasak olduğunu da kaydeden Dede, “Hayvan beslenmesinin yasak olduğunu söylediğimiz zaman vatandaşlar bize tek geçim kaynağının bir ineği olduğunu söyleyince ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Bu vatandaşın inek beslemesine izin vermezsek nasıl geçimini sağlayacak. Biz belediye olarak bu konuda tüm uyarılarımızı yapıyor ve hayvanların sokağa bırakmamaları konusunda uyarılarımızı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi