Muş’ta kış mevsimi etkisini sürdürürken, oldukça ilginç görüntülerde ortaya çıkıyor. Her tarafın karla kaplı olması ve soğukların etkisi ile temizlik yapma fırsatı bulamayan ev kadınları ilginç yöntemler keşfediyorlar.

Muş’un Korkut ilçesinin Karakale beldesinin Dereiçi Mahallesi’nde köylü kadınlar temizlik için adeta kazalara davetiye çıkarıyorlar. Halılarını temizlemek için Muş-Bulanık karayolu üzerine çıkarak çalışan kadınlar ilginç görüntüler oluşturuyorlar. Evlerinin çevresi kar ve çamurla kaplı olan kadınlar halılarını mahallenin yakınından geçen karayoluna kadar taşıyıp silkeleyen kadınlar adeta kazalara davetiye çıkarıyorlar.

Kış mevsiminde temizlik yapma imkanlarının çok fazla olmadığını söyleyen kadınlar, “Kış mevsimi gelmeden kış temizliğini yapıyoruz. Ancak kış mevsimi uzun geçiyor ve ısınmak için soba yakıyoruz. İster istemez halılar kirleniyor. Bunun için fırsat buldukça halıları en azından haftada bir kez havalandırıp silkelemek gerekiyor. Bunun için de en uygun yer karayolu. Evlerimizin yakınından geçen karayoluna halılarımı taşıyıp karda ve çamurda kirlenmeden temizleme şansı buluyoruz. Tehlikeli oluyor ama temizlik yapmak zorundayız” diye konuştular.

 Topkan Haber Ajansı