Değişik meslek alanlarında kurs hizmetleri veren İŞKUR İl Müdürlüğü kısa sürede Muş Ticaret Lisesi Pazarlama Kursu, Muş Ticaret Lisesi Konaklama Kursu ve İstihdam Garantili Tuğla Fabrikası Fırınlanmış Toprak İşçiliği kursunun başlatılacağı ayrıca açılacak olan bu 3 kursa toplam 100 kişinin eğitileceği belirtildi.

İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından başlatılan Meslek Edindirme Kursları devam ediyor. Değişik meslek dallarında yaklaşık 240 kişinin eğitim gördüğü kurslarda, kısa sürede yine İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından Muş Ticaret Lisesi Pazarlama Kursu, Muş Ticaret Lisesi Konaklama Kursu ve İstihdam Garantili Tuğla Fabrikası Fırınlanmış Toprak İşçiliği kursunun başlatılacağı ve Açılacak olan bu 3 kursa toplam 100 kişinin eğitileceği belirtildi.

Milli Eğitim Müfredat Programları çerçevesinde organize edilen Meslek Edindirme Kursları 3, 4 ve 6 aylık süreyle değiştiği açıklandı. Türkiye İş Kurumu Muş İl Müdürlüğü tarafından açılan kurslar şöyle, Anadolu Kız Meslek Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Kursu 20 Kursiyer, İs Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Yaşlı ve Hasta Özürlü Bakıcı Kursu 25 kursiyer, Muş Anadolu Teknik, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Sıhhi Tesisat Kursu 20 Kursiyer, yine Muş Anadolu Teknik, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Ahşap Çatı Ustası Kursu 20 Kursiyer, Muş Anadolu Teknik, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Seramik Karo Fayans Kaplamacılığı Kursu 20 Kursiyer, Muş Endüstri Meslek Lisesi Teknik Lise ve Anadolu Teknik Lisesi Mezunları Derneği 0–6 yaş Çocuk Bakıcılığı Kursu 20 Kursiyer, Muş Endüstri Meslek Lisesi Teknik Lise ve Anadolu Teknik Lisesi Mezunları Derneği Bilgisayar Teknik Servisi Elemanı 25 Kursiyer, Dünyam Mefruşat el ve Makine Dikişçisi Kursu 20 Kursiyer ve son olarak Muş Ovası Tekstil Fabrikası Giyim Teknolojisi Üretimi 50 Kursiyer olduğu açıklandı.

“İŞKUR İl Müdürlüğünün başlatmış olduğu kurslardan dolayı teşekkür ediyoruz”

Muş Organize Sanayi bölgesinde bulunan Muş Ovası Tekstil Fabrikasında çalışan Emin Konuksever isimli Kursiyer, İŞKUR’un çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, devamını diledi. Konuksever, “İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından açılan kurs sayesinde hem kahvehanelerden kurtulduk, hem de meslek öğreniyoruz. İŞKUR İl Müdürlüğünün böyle bir çalışmasından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Şimdiye kadar İŞKUR il müdürlüğü böyle bir proje başlatmamıştı. Ancak ilimize yeni atanan İl Müdürü Mikail Gökarslan Muş’ta çeşitli meslek dallarında iş istihdamı yarattı. Çalışmalarının devamını diliyoruz. Bu kursta bizlere meslek öğretilmekle sınırlı kalmayıp ayrıca sigortamız ile maaşlarımızda karşılanıyor” dedi.

Yine Muş Anadolu Teknik, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Sıhhi Tesisat Kursunda eğitim gören kursiyerler, şimdiye kadar İŞKUR’dan böyle verimli faaliyet görmediklerini söylediler. Başlatılan Meslek Edindirme kurslarının kendilerine çok faydalı olduğunu belirten kursiyerler, başta Vali Erdoğan Bektaş olmak üzere katkısı olan herkese teşekkür ettiler. Bu tür kursların devamını bekleyen gençler, yetkililere seslenerek sokaklardan kendilerini boş gezmekten kurtarmalarını istediler.

 Günaydın Muş Gazetesi