Para kazanmak için yoğun çaba sarf eden vatandaşlar dağları dereleri aşarak uçkun toplayıp para kazanmaya çalışıyorlar.
İlkbahar mevsiminde dağlarda kendiliğinden yetişen ve ‘Yayla Muzu’ olarak adlandırılan ‘Uçkun’ işsizlerin ekmek kapısı oldu. İlkbahar mevsiminde bir ay süre ile dağlardan uçkun toplayarak para kazanmaya çalışan vatandaşlar, zor arazi şartlarına rağmen çalışmalarını sürdürüyorlar.
Doğu Anadolu Bölgesi’nde ilkbahar aylarında yetişen ve halk arasında ‘Dağ Muzu’ veya ‘Uçkun’ olarak adlandırılan ve birçok derde ilaç olabileceğini düşünen vatandaşlar, dağlara akın ediyor. Dağlardan topladıkları bitkileri bazı vatandaşlar yemek için evlerine götürürken, bazı vatandaşlar ise satarak günlük nafakalarını çıkarmaya çalışıyor. Dağlarda doğal olarak yetişen ekşimsi bitkinin özellikle şeker hastalığı, bağırsakların temizlenmesi ve mide ekşimesine iyi geldiğine inanılıyor. Yörede işsiz gençlerin geçim kaynağı haline gelen ve her yaştaki insanın büyük bir iştahla tükettiği uçkun, bin bir güçlük ile dağlardan toplanıp yol kenarları, cadde ve sokaklarda destesi 50 kuruşa satılıyor. Kimi vatandaş cep harçlığı için, kimi de aile bütçesine katkı sağlamak için her sabah kilometrelerce yol yürüyor, dağları tırmanıyor ve birkaç kilo uçkun topluyor.
Muş’ta havanın aydınlanması ile birlikte dağlara çıkarak uçkun toplayan vatandaşlar, tüm zorluklara göğüs geriyorlar. Tepelere ve akarsulara aldırmadan uçkun toplayıp şehre getirerek pazarlayan vatandaşlar, zor da olsa yılın bir ayında çalışıp para kazanma imkanı buluyorlar. Uçkun toplamanın kolay olmadığını ancak para kazanmak için mecburen çalışmak zorunda kaldıklarını anlatan işsiz vatandaşlar, “sabahın ilk ışıkları ile birlikte dağlara çıkıp uçkun topluyoruz. Kilometrelerce dağ yolu dolaşmanın yanında bir de torbalara doldurduğumuz uçkunları şehre taşımak zorluğunu çekiyoruz. Uçkun sarp kayalıklarda olduğu için tehlikeli de oluyor. Para kazanmak için dağları ve dereleri aşmak zorunda kalıyoruz” şeklinde konuştular.
 Muş`un Sesi Gazetesi