Yerel seçimlerin geride kalmasından sonra AK Parti İl Başkanlığı seçimleri için kolları sıvadı. 17 Mayıs’ta yapılacak olan AK Parti İl kongresinde il başkanlığına aday olan Halis Saltık, genel merkezin daveti üzerine Ankara’ya gittiğini burada parti yetkilileri ile görüşen Saltık, geçen hafta Çarşamba günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüştüğünü belirtti
AK Parti İl Başkanlığına aday olduğunu uzun bir süredir her platformda söyleyen Saltık, genel merkezin yapmış olduğu anketlere göre % 80 oranında oy aldığını ve bu nedenle genel merkeze davet edildiğini söyledi. Başbakan Erdoğan’la görüştükten sonra Muş’a gelen ve çalışmalarına süratle başlayan Saltık, “Ankara’da Sayın Başbakanımızla görüştüm. İl Başkanlığına aday olduğumu söyledim. Parti yetkililerince daha önce yapılan yoklamalardan da geçer not aldığım için Sayın Başbakanımız tarafından Genel Merkezin adayı olarak gösterildim. İl ve ilçelerde delegelerle bir araya gelerek çalışmalarıma başladım” diye konuştu.
17 Mayıs’ta yapılacak AK Parti İl Kongresinde il başkan adayları çalışmalarını hızlandırdı. AK Parti İl Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Halis Saltık, göreve geldiği günden sonra uzlaşmacı bir tavır sergileyeceğini belirterek, il başkanı olarak ev sahipliği görevini en iyi şekilde yapacağını en büyük hedefi olarak belirlediğini söyledi.
AK Partinin kurulduğu dönemde de il başkanlığına aday olduğunu kaydeden Saltık, “ancak genel merkezimiz o dönemde atama ile Aydın Öncel kardeşimizi görevlendirdi. Daha sonraki dönemde de genel merkez yine Aydın Öncel ile devam kararı aldı. Nitekim 2006 yılındaki kongrede de adaydım. Ancak genel merkezimiz Mehmet Güler kardeşimizi aday gösterince feragat edip listesinde yer aldım. 17 Mayıs’ta yapılacak olan kongrede genel merkezimiz beni aday gösterdi. Siyasi tecrübe ve birikimimi AK Partinin Muş’ta daha iyi bir noktaya gelmesi için kullanacağım. Kamuoyu yoklamalarında bana destek veren vatandaşları, delegeleri mahcup etmeyeceğim. Partimizin genel merkezinde bana güvenenleri mahcup etmemek için AK Parti’ye yakışır bir şekilde hareket edeceğim” şeklinde konuştu.
Kongre tarihine kadar il, ilçe, belde, köy demeden ziyaret ve görüşmelerini sürdüreceğini ifade eden Saltık, her zaman AK Parti’nin çalışmalarında yer aldığını ve bundan sonra da bu çalışmaları arttırarak sürdüreceğini sözlerine ekledi.
 Muş`un Sesi Gazetesi