Havaların ısınmasıyla birlikte serinlemeye çalışan çocuklar, sağlığa elverişli olmayan akarsularda veya su kanallarında tehlikeyi göze alarak serinlemeye çalışıyor. Muş-Bingöl karayolundaki şehrin lağım sularının döküldüğü Karasu Köprüsü yakınlarında nehre girerek serinlemeye çalışan çocuklar, tehlikeden habersiz bir şekilde yüzüyor. Mikroplu ve çamurlu suda boğulma riskini de hiçe sayarak serinlemeye çalışan çocuklar, yüzmenin tadını çıkarıyor.

Yurt genelinde artan hava sıcaklıkları Muş’ta günlük yaşamı olumsuz yönde etkilerken, çocuklar serinlemek için akarsulara ve sulama kanallarına akın ediyorlar.
Şimdiye kadar Karasu Nehri’ne giren onlarca çocuğun hayatının risk altında olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Nehir suyunun rengi bile çamurdan, pislikten gözükmüyor. Böyle bir suda çocukların serinlemeleri büyük bir risk oluşturuyor. Çocuklar bizleri dinlemiyor, nehrin diğer bölgeleri uzak olduğundan çocukların büyük bölümü burada nehre giriyor. Çocukların mikroplu ve tehlikeli suda serinlemeleri yetkililer tarafından önlenmelidir. Karasu Nehri’nde bu güne kadar birçok insan boğulmuştur” dediler.
Havaların ısınmasıyla birlikte serinlemeye çalıştıklarını söyleyen çocuklar, okulların tatil olduğunu ve boş zamanlarında yüzmek için Karasu Nehri’ne geldiklerini söyledi.
Sıcaktan bunalan çocuklar tehlikeyi göze alarak Sulama Kanalında serinlemenin keyfini çıkarıyorlar.

Mercimekkale Köyü’nde sıcaktan bunalan çocuklar tehlikeyi göze alarak sulama kanalında serinlemeye çalışıyorlar.
Hava sıcaklığının 40 dereceye kadar çıktığı Muş’ta, yakıcı havadan bunalan çocuklar, serinlemek için genellikle sulama kanallarını tercih ediyor. Mercimekkale Köyü’nde, karayolunun kenarından geçen sulama kanalına giren çocuklar, suyun kirliliğine ve içinde bulundukları diğer tehlikelere aldırış etmeden serinlemeye çalışıyor. Yoldan geçen araçları ve suyun seviyesini umursamadan suya atlayan çocuklara zaman zaman büyükler de eşlik ediyor. Devlet Su İşleri’ne ait sulama kanalında serinlemekten başka çarelerinin olmadığını ve sıcakların oldukça etkili olduğunu söyleyen çocuklar, “Sıcak havada başka serinleme yöntemi bulamıyoruz. Bu sebeple her türlü tehlikeyi göze alarak serinlemeye çalışıyoruz” diye konuştular.

 Muşun Sesi Gazetesi