Merkeze bağlı Sürügüden köyünde bulunan 8 çeşmeden 5 tanesinin kuraklık nedeniyle kuruduğu belirtilirken, köylülerin içme suyu sıkıntısı yaşadıkları kaydedildi. Muş merkeze bağlı Sürügüden köyünde, yaşanan su sıkıntısı vatandaşları zor durumda bırakıyor. Muş’a 4 kilometre uzaklıktaki 85 hane ve 950 nüfuslu Sürügüden köyünde kuraklık sebebiyle içme suyu sıkıntısının baş gösterdiği kaydedildi. Köydeki 8 çeşmeden 5 tanesinin kuraklık sebebiyle kuruduğunu belirten köylüler, su akan çeşmelerinin de kurumasından endişe ettiklerini söylediler.

Köylerinin kurulduğu tarihten beri hiçbir gün içme suyu sıkıntısının yaşanmadığını ancak bu yıl yaşanan kuraklık sebebiyle köye gelen su kaynaklarında azalma meydana geldiği için içme suyu sıkıntısının baş gösterdiğini belirten Sürgügüden Köy Muhtarı Vahdettin Şancı, susuzluk endişesi taşıdıklarını söylediler.

Şancı, “Köyümüz Muş merkezden 45 kilometre mesafede, 85 hane ve 950 nüfuslu bir köydür. Köyümüz kurulduğu günden beri su sorunu olmamıştır. Yılın çok fazla kurak geçmesi sebebiyle tüm su kaynaklarımızda oldukça azalma olmuş ve köyün içerisinde bulunan 8 çeşmeden 5’i tamamen kururken diğer üç çeşmeden de çok az bir miktarda su akıyor. Köyümüzde yaşanan su sıkıntısı sebebiyle yaylada bulunan evlerimizi ve hayvanlarımızı köye getiremiyoruz” dedi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Göngür ise, ”Bölgede yaşanan kuraklık sebebiyle su kaynaklarında büyük ölçüde azalma meydana gelmiştir. Sürügüden köyünde de su kaynaklarında azalma olmuştur. Ancak köye gelen içme suyunun yeterli düzeyde olduğu kanaatindeyim. Ancak vatandaş köylere gelen içme suları ile tarla ve bahçeleri suladıkları için içme suyu yetersiz kalıyor. Bu sebeple vatandaş köylerine gelen içme suyunu tasarruflu kullanmaları gerekmektedir. Aksi halde susuz kalacaklardır. Sürgüden köyümüz için yeni kaynak arayışı içerisine girdik. Kaynak bulduğumuz takdirde kısa sürede köyümüzün su sıkıntısını ortadan kaldıracağız” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi