Korkut ilçesinin Taşlıca Köyündeki vatandaşlar okulun onarım ve bakıma ihtiyacı olduğunu ve yapılmaması halinde çocuklarını okula göndermeyeceklerini söylediler. Muş’un Korkut ilçesinin Taşlıca köyündeki vatandaşlar, okullarının onarılması için talepte bulunduklarını belirterek, aksi takdirde çocuklarını okula göndermeyeceklerini ifade ettiler.

Korkut ilçesinin Taşlıca köyünde yaşayan vatandaşlar, köy okulunun harabeyi andıran bir şekilde olduğunu ve derslik ihtiyacının olduğunu kaydederek, öğrencilerin eğitim gördükleri ortamın iyileştirilmesi gerektiğini söylediler.

75 hane ve 650 nüfuslu Taşlıca köyündeki ilköğretim okulu onarılmayı bekliyor. Köy okulunun onarıma ihtiyaç duyduğunu ve ek derslikler yapılması gerektiğini söyleyen Taşlıca köylüleri, çocuklarının daha iyi şartlarda eğitimlerini yapmaları için okullarının onarımdan geçirilmesini estetiklerini söylediler.

Okullarının durumu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Taşlıca Köyü Muhtarı Sadık Aykut, “İki derslik ve 80 öğrencinin okuduğu okulumuz 1972 yılında yapılmıştır. Okulumuz oldukça eski bir yapıdır. Artık onarıma cevap verecek bir durumda değil. Ayrıca okulumuzun lojmanı ve tuvaletleri taşan dere sularının altında kalıyor. Çocuklarımızın eğitim ve öğretimlerini sürdüren okulun yeniden bir gözden geçirilmesi için yetkililerin bir çalışma yapmasını bekliyoruz. Okulun kapıları ve pencereleri tamamen kullanılamaz duruma gelmiştir. Yetkili kurumlara bir çok defa dilekçe yazıp müracaatta bulundum ama bir sonuç alamadım. Okulumuzun bu halde olması halinde hiç kimsenin çocuğunu okula göndermeyeceğini yetkililere söyledim” dedi.

Taşlıca Köyü İlköğretim Okulu Okul Aile Birliği Başkanı Sarıcan Özmen, “Benimde iki tane öğrencim var. Ama okulun durumu içler acısı. Bu şartlarda çocukların eğitim ve öğretimlerini sürdürmeleri mümkün değil. Biz köylüler olarak karar aldık ve okulun bu halde olması halinde hiç kimse çocuğunu okula göndermeyecek. Okulda ne tuvalet var, ne su var. Bizim tek istediğimiz çocuklarımızın iyi bir ortamda eğitim ve öğretimlerini sürdürmeleridir” şeklinde konuştu.

Konu ile ilgili Makamında açıklama yapan Milli Eğitim Müdür Vekili Turgut karakış, “Okulun yapımında büyük bir hata vardır. Okul dere yatağında yapıldığı için her yıl ilkbahar ve son baharda aşırı yağışlardan etkilemektedir. Okulun tadilatı için geçen yıl 33 bin YTL harcama yapıldı. Ancak aşırı yağışlardan dolayı okul yine büyük ölçüde zarar görmüştür. Biz buraya artık harcama yapmak istemiyoruz. Vatandaşlarımıza söyledik. Okulda 4. ve 5. sınıflarlarda okuyan çocuklarımızı Kümbet Yatılı Bölge Okuluna alalım. Diğer sınıflarda okuyan çocuklarımız için ise bize yer verin kendilerine bir okul yaptıralım dedik. Ancak vatandaşlar buna karşı çıkıyor. Vatandaş bize yardımcı olsun okul sorununu çözeriz. Fakat Vatandaşımız bu konuda gerekli duyarlılığı göstermiyor” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi