İlerleyen teknolojiye aldırmayan köylüler buğday biçme işlemlerini hala orakla sürdürerek hasat çalışmalarını gerçekleştiriyorlar. Hasat mevsiminin başladığı Muş’ta birçok çiftçi halen orakla buğday biçme geleneğini sürdürüyorlar.

Teknolojinin her geçen gün geliştiği günümüzde imkansızlıklar sebebiyle halen eski yöntemlerle tarım yapılmaya devam ediyor. Muş’ta bir çok çiftçi buğday hasadını orakla yaparken oldukça nostaljik görüntüler ortaya çıkıyor. Hayat pahalılığından ve mazota gelen zamlardan etkilenen çiftçiler hasat maliyetini azaltmak için biçerdöver yerine orakla hasat işlemini gerçekleştiriyorlar.

Korkut’un Çınarardı köyünde orakla buğday biçimi yapan köylüler, orakla buğday biçmenin çok zor olduğunu ancak mecbur olduklarını söylediler. Mazota gelen zamdan büyük ölçüde etkilediklerini ve biçerdövere para harcayıp maliyeti yükseltmemek için orakla buğday biçmeyi tercih ettiklerini söyleyen köylüler, “Köylüler olarak yardımlaşma yöntemi ile her gün bir tarlada çalışıyoruz. Orakla 6-7 kişilik bir ekiple günde ortalama 15 dönüm alanda buğday biçiyoruz. Orakla çalışmak çok zor ama tasarruflu bir iştir. Bir yandan buğday zayi olmuyor. Diğer yandan da maddi yönde tasarruf sağlıyoruz” diye konuştular.

 Muşun Sesi Gazetesi