Önceki gün Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde, eşinin doğum yapmasının ardından, hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaş, eşinin kan tahlillerinin yapılmadığı iddiası ile Vali Yardımcısına çıkarak şikâyette bulundu.

Olayın kendisine iletilmesinin ardından, Hastaneye gelen sağlıktan sorumlu Vali Yardımcısı İlyas Gün ise, hastane yetkililerine fırça çekti. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan Kazım Cura, eşinin doğumu için geldiği Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde eşinin doğumunun ardından parası olmadığı gerekçesi ile kan tahlili yapılmamasından dolayı, Vali yardımcısına şikâyette bulunarak eşine ve yeni doğan çocuğuna bakılmadığını iddia etti. Bunun üzerine Hastaneye gelen Vali Yardımcısı İlyas Gün ise, otomasyon işlemlerini yapan görevlileri yerinde bulamayınca Hastane Başhekim Vekili ve Hastane Müdürünü çağırarak, otomasyon işlemlerini ve veznede çalışan görevlilerin yerinde bulunmamasına sert tepki gösterdi. Gün, daha sonra kendisine şikâyet için gelen Kazım Cura’nın eşi ve yeni doğan çocuğuna neden ilgilenilmediği iddiası ile hastane yetkililerine görevlerini yapmaları konusunda uyarılarda bulundu. Parası olmayan vatandaşların hastanelerde tedavi olabileceğini söyleyerek yetkililere “ bu vatandaş elinde kan şişeleri ile bana gelmeye mecbur değil. Sen kanını alıp ta vali yardımcısına gelirmisin. Danışma diye yazılan bu yerde neden kimse yok. Siz bu vatandaşa neden yardımcı olmadınız. Parası yoksa ne olacak bu vatandaşın hali” diyerek hasta olan bir kişinin ilgilenilmediği gerekçesi ile vali yardımcısına gelmesinin doğru olmadığını söyledi.

“YETKİLİLERDEN FIRÇA YEDİM İDDİASI”
Öte yandan, paraları olmadığı için eşine ve yeni doğan çocuğuna bakılmadığını iddia eden Kazım Cura ise senet yapılmasını istediğini belirterek, “ param olmadığı için senet yapılamasını istedim. Hangi kapıyı çaldımsa herkes bana fırça attı. Paran yoksa hiçbir şey yapamasın. Ne yapacağımı sordum beni vezneye gönderdiler. Veznedar ise benim masrafımın 2,500 YTL olduğunu kendisinin bu miktarı 600 YTL indirdiğini bu parayı hemen ödemem gerektiğini söyledi” şeklinde konuştu. Hastane masraflarının senet yapılması halinde ödeyeceğini belirten Cura, Hastane müdürünün kendisini icraya vermekle tehdit ettiğini ileri sürdü. Yetkililerin kendisine yardımcı olacaklarını söylemelerine rağmen yeni doğum yapmış eşi ve çocuğu ile hastanede mağdur edildiklerini dile getiren baba Kazım Cura, “ başhekim vekili oturmamı söyleyerek. Sen otur biz sana yardımcı oluruz. Demesine rağmen kimse bizimle ilgilenmedi” dedi. Öte yandan Sağlıktan sorumlu Vali Yardımcısına konu ile ilgili olarak açıklama yapan Hastane Yetkilileri ise, Cura ailesine yardımcı olduklarını doğum için Hastaneye gelen bayanın sezaryen ile doğumunun gerçekleştirildiğinin bilgisini verdiler. Cura, ailesinin sosyal güvencesi olmadığı için bir takım resmi işler yapmaları gerektiğinin bunun içinde kısa bir süre bekletildiğini söyleyen yetkililer, hasta ve hasta sahibine karşı gayet olumlu baktıklarını savundular. Bununla birlikte hastanın kimliğinin bile olmadığını ileri süren hastane yetkilileri, olayda bir gizliliğin esas olduğu gerekçesi ile tedirginlik yaşadıklarını bu nedenle olayın resmiyet kazanması için kendilerinden resmi belge istediklerini ifade ettiler. Öte yandan edinilen bilgilere göre, Kazım Cura’nın resmiyette eşi olmayan kadının ise, pasaport bilgilerinde yaşının 13 olduğu ve ikinci doğumunu yaptığı bilgileri alınırken, Kazım Cura’nın da emniyet tarafından sorguya alındığı öğrenildi.

 Muş Ovası Gazetesi