Skip to main content

Çatılarda ekmek kavgası

Muş Haber Fotoğrafı

Kentin çeşitli bölgelerinde devam eden kar çalışmaları yüksek binalarda ilginç görüntülerin oluşmasına neden oluyor. Tek güvenceleri bağladıkları halat olan vatandaşlar hayatlarını tehlikeye atarak ekmek kavgası veriyor

Yüksek binaların çatılarını kardan temizleyerek ekmek parası kazanmaya çalışan işsiz vatandaşlar, ölümü göze alarak yaşam mücadelesi sergiliyorlar. İlginç görüntülerin oluştuğu çatı temizleme çalışmaları işsiz gençlerin umut kapısı oldu. Kısa süreli de olsa iş imkanı bulan vatandaşlar tüm risklere rağmen çalışmalarını sürdürüyorlar.
Yol kenarındaki ev ve işyerleri sahipleri çatılarını temizletmek için telaşa kapılırken, işsiz vatandaşlarda hayatlarını tehlikeye atarak çatılarda biriken karları temizliyorlar.
İl genelinde yaşamı olumsuz etkileyen kar yağışı, işsizlerin yüzünü güldürdü. İşsiz vatandaşlar hayatlarını tehlikeye atarak çatıların karını temizleyip para kazanmaya çalışıyorlar.
Muş’ta hayatı adeta felç eden kar, işsiz vatandaşların yüzünü güldürdü. Para kazanabilmek için hayatlarını tehlikeye atarak çatılardaki karı temizlemeye çalışan işsiz vatandaşlar, yağan karı sevinçle karşıladılar.
Yağan kar, en çok işsiz vatandaşları sevindirdi. Kar yağınca çatıların karını temizleyerek çalışma fırsatı bulan onlarca vatandaş, para kazanabilmenin mutluluğunu yaşadılar. Kar yağışının durmasının ardından Belediyenin çarşı merkezindeki iş yerlerinin çatılarındaki karların temizlenmesinden sonra kar temizleme çalışmasına başlayacağını açıklamasından sonra onlarca işsiz vatandaş çalışma fırsatı buldu. Şehir merkezinde yarım metreyi aşan kar kalınlığının ardından çatıların çökmemesi ve belediyenin karla mücadele çalışmasında kolaylık olması için çarşı merkezindeki hummalı kar mücadelesi, ilginç görüntüler oluşturdu. Üçerli, beşerli guruplar halinde iş yerlerinin çatılarını temizleyerek para kazanan işsiz vatandaşlar, karın yağması ile birlikte kendilerine iş imkanı oluştuğunu söylediler.
Karın yağışının durmasının ardından çatıların temizlenmesi için işçi ihtiyacı oluştuğunu belirten Bedrettin Kaya isimli işsiz vatandaş, kısa sürelide olsa iş imkanı bulduklarını söyledi. Çatıların karını temizleyip para kazandıklarını anlatan Bedrettin Kaya, “Kar oldukça fazla yağınca herkes çatısındaki karı temizletmeye başladı. Bunun için de işçi ihtiyacı doğdu. Bizde bu fırsattan yararlanıp çalışıyoruz. Çatının büyüklüğüne göre 100 ile 250 YTL arasında bir ücretle çatıların karını temizliyoruz. Tehlikeli bir iş yapıyoruz. Fakat para kazanmamız ve çalışmamız gerektiği için mecburen her türlü tehlikeyi göze alıyoruz” diye konuştu.
Evli ve 3 çocuk babası olduğunu belirten Serhat Çelik, “Çatılardaki karlar yaklaşık 1 metreye ulaşıyor. Yüksek katlı binaların çatılarında biriken karların aşağıda insan ve arabaların üzerine düşmesinden ayrıca çatılarının çökmesinden korkan bina sahipleri bizi çatı karlarını temizlememiz için çağırıyor. Biz de ölümü göze alarak bu işi yapıyoruz” dedi.
Yaz aylarında inşaatlarda çalıştığını belirten Çelik, “Kış aylarında iş bulamadığımız için çatıdaki karlar bizim için yeni bir ekmek kapısı oldu. Yaptığım işin tehlikeli olduğunun farkındayım. Çatıdan düşüp ölebiliriz de. Ama ben çocuklarıma ekmek götürmek zorundayım” dedi.
 Muşun Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri