Skip to main content

İsrail`e bir tepkide DTP`den

Muş Haber Fotoğrafı

DTP Muş İl Başkanlığı tarafından İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği füze saldırısına tepki gösterildi. İsrail’in Filistin’e düzenlediği füze saldırısına tepkiler çığ gibi büyüyor.
Dün belediye meydanında toplanan Demokratik Toplum Partisi (DTP) Muş İl Başkanlığı üyeleri Filistin’in Gazze kentine uygulanan saldırıyı kınadılar. DTP’liler adına bir basın açıklaması eski imamlardan Ali Yıldız, İsrail’in ABD ile ortaklaşa yürüttüğü politikanın bölgede kangrenleşmeye başladığını söyledi. İnsan yaşamına kastedilmesinin dört büyük dinde de yasaklandığını söyleyen Ali Yıldız, Tevrat’ta, Zebur’da, İncil’de ve Kuranı Kerim’de de buna ilişkin açık ayetlerin olduğunu söyledi.

Yürütülen barış görüşmelerinin sonuç vermemesinin İsrail’in uyguladığı politikadan kaynaklandığını vurgulayan Yıldız; “İsrail’in 27 Aralık’ta Gazze’ye gerçekleştirdiği füze saldırısıyla 350’ye yakın Filistinli yaşamını yitirdi, 2 bine yakın insan yaralandı. Bu vahşet düzeyine tırmandırılan bir saldırıdır. İsrail’in ABD ortaklığıyla bölgeyi kangrenleşen sorunlar içinde tutma ve çözümsüzlük politikası artık katlanılamaz, düzeye varmıştır. Filistin halkının sürekli tehdit altında tutulması ve her gün yeni gerekçeler uydurularak katliamlara kılıf uydurulması vazgeçilmesi gereken bir politikadır. Yürütülen barış görüşmelerinin bir sonuç vermemesi de bu politikanın bir sunucudur. Filistin halkına ve Ortadoğu’ya lüks görülmekte, barış talebine karşı savaşta ısrar edilmekte ve ölümler her geçen gün artmaktadır. ABD-İsrail uzlaşmasıyla halkları birbirine karşı kırdırtma ve emperyalist egemenliği kurma ortaklığında epey yol alınmıştır. Bu halkların aleyhine bir durumdur. Bunda ısrar etmek yeni saldırıları, yeni ölümleri getirecektir” dedi.

Saldırının ABD ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kınanmamasının ve Filistinlilerin suçlanmasının manidar olduğunu belirten Yıldız yaptığı açıklamada; “İsrail, Filistin halkının barış talebine karşı savaşı tırmandırma politikasından vazgeçmelidir. Filistin halkı kendi topraklarında barış ve huzur içinde yaşamak istemektedir. Bu talep önkoşulsuz kabul edilmelidir. Hele hele saldırıların gerekçesi olarak Hamas’ın ateşkesi bozmasının gösterilmesi, İsrail’in savaş konsepti ve çözümsüzlük üreten politikalarını örtbas etme amaçlıdır. Saldırının ABD ve BM tarafından kınanmaması, ABD Devlet Başkanı Bush tarafından Filistinlilerin suçlanması bu açıdan manidardır. İsrail ve ABD emperyalizminin Arap-İsrail çatışmasından hegemonya kazanımı ile çıkma hesaplarını kınıyor, bölgeyi kan gölüne çevirme hesaplarından vazgeçmeye çağırıyoruz. Filistin halkının barış ve kardeşlik mücadelesini ve talebini destekliyoruz. İsrail saldırısı sonucu Filistin halkının yüzlerce evladının yaşamını yitirmesinden dolayı Filistin halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” ifadelerine yer veri.
Grup basın açıklamasının ardından İsrail aleyhine sloganlar atarak DTP İl Başkanlığı’na kadar yürüdü ve daha sonra olaysız bir şekilde dağıldılar.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri