DTP Muş İl Başkanlığı tarafından İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği füze saldırısına tepki gösterildi. İsrail’in Filistin’e düzenlediği füze saldırısına tepkiler çığ gibi büyüyor.
Dün belediye meydanında toplanan Demokratik Toplum Partisi (DTP) Muş İl Başkanlığı üyeleri Filistin’in Gazze kentine uygulanan saldırıyı kınadılar. DTP’liler adına bir basın açıklaması eski imamlardan Ali Yıldız, İsrail’in ABD ile ortaklaşa yürüttüğü politikanın bölgede kangrenleşmeye başladığını söyledi. İnsan yaşamına kastedilmesinin dört büyük dinde de yasaklandığını söyleyen Ali Yıldız, Tevrat’ta, Zebur’da, İncil’de ve Kuranı Kerim’de de buna ilişkin açık ayetlerin olduğunu söyledi.

Yürütülen barış görüşmelerinin sonuç vermemesinin İsrail’in uyguladığı politikadan kaynaklandığını vurgulayan Yıldız; “İsrail’in 27 Aralık’ta Gazze’ye gerçekleştirdiği füze saldırısıyla 350’ye yakın Filistinli yaşamını yitirdi, 2 bine yakın insan yaralandı. Bu vahşet düzeyine tırmandırılan bir saldırıdır. İsrail’in ABD ortaklığıyla bölgeyi kangrenleşen sorunlar içinde tutma ve çözümsüzlük politikası artık katlanılamaz, düzeye varmıştır. Filistin halkının sürekli tehdit altında tutulması ve her gün yeni gerekçeler uydurularak katliamlara kılıf uydurulması vazgeçilmesi gereken bir politikadır. Yürütülen barış görüşmelerinin bir sonuç vermemesi de bu politikanın bir sunucudur. Filistin halkına ve Ortadoğu’ya lüks görülmekte, barış talebine karşı savaşta ısrar edilmekte ve ölümler her geçen gün artmaktadır. ABD-İsrail uzlaşmasıyla halkları birbirine karşı kırdırtma ve emperyalist egemenliği kurma ortaklığında epey yol alınmıştır. Bu halkların aleyhine bir durumdur. Bunda ısrar etmek yeni saldırıları, yeni ölümleri getirecektir” dedi.

Saldırının ABD ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kınanmamasının ve Filistinlilerin suçlanmasının manidar olduğunu belirten Yıldız yaptığı açıklamada; “İsrail, Filistin halkının barış talebine karşı savaşı tırmandırma politikasından vazgeçmelidir. Filistin halkı kendi topraklarında barış ve huzur içinde yaşamak istemektedir. Bu talep önkoşulsuz kabul edilmelidir. Hele hele saldırıların gerekçesi olarak Hamas’ın ateşkesi bozmasının gösterilmesi, İsrail’in savaş konsepti ve çözümsüzlük üreten politikalarını örtbas etme amaçlıdır. Saldırının ABD ve BM tarafından kınanmaması, ABD Devlet Başkanı Bush tarafından Filistinlilerin suçlanması bu açıdan manidardır. İsrail ve ABD emperyalizminin Arap-İsrail çatışmasından hegemonya kazanımı ile çıkma hesaplarını kınıyor, bölgeyi kan gölüne çevirme hesaplarından vazgeçmeye çağırıyoruz. Filistin halkının barış ve kardeşlik mücadelesini ve talebini destekliyoruz. İsrail saldırısı sonucu Filistin halkının yüzlerce evladının yaşamını yitirmesinden dolayı Filistin halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” ifadelerine yer veri.
Grup basın açıklamasının ardından İsrail aleyhine sloganlar atarak DTP İl Başkanlığı’na kadar yürüdü ve daha sonra olaysız bir şekilde dağıldılar.

 Muşun Sesi Gazetesi