Varto`da bu yıl altıncısı düzenlenen Koğ Tepesi Şenlikleri’ne katılarak tek kolu ile kamera çekimi yaparak belgesel hazırlamak için hazırlık yapan Kadim Tan isimli vatandaş, şenliklere katılanların ilgi odağı oldu.

1966 yılındaki Varto Depremi’nde tek kolunu kaybeden ve aynı depremde kız kardeşini de kaybeden Kadim Tan isimli vatandaş, yaşamını sürdürdüğü İstanbul’dan Varto’ya gelerek Koğ Tepesi Şenlikleri’ne katıldı. Varto ilçesi ile ilgili olarak bir belgesel hazırlığında olduğunu ve şenlikler ile ilgili görüntüleri de bu belgesele eklemek için Varto’ya geldiğini söyleyen Kadim Tan isimli vatandaş, tek kolu ile hayatını idame ettirdiği gibi kamera çekimini de tek kolu ile zorlanmadan yaptığını söyledi.

Kadim Tan, “İstanbul’dan Koğ Tepesi Şenlikleri için geldim. Ben Vartoluyum. Varto Der İstanbul Şubesi’nin yöneticiliğini yaptım. Aynı zamanda 7 yıl tiyatro hocalığı yaptım. Şimdi Varto belgeseli hazırlıyorum. Bu nedenle de Varto’muzda yapılan şenlikle ilgili bilgileri bu belgeselin içine koymaya çalışıyorum. Koğ Tepesi Şenlikleri’nde üç gün süre ile çekim yapıp bu görüntüleri birleştirip Varto belgeseline ekleyeceğim” dedi.

Kolunu Varto depreminde kaybettiğini ifade eden Tan; “Kolumu 1966 Varto depreminde kaybettim. İstanbul’da konfeksiyonda çalışıyordum ve emekli oldum. Model makinecisiydim. Varto depreminde çocuktum ve arkadaşlarımla dışarıda oynarken yıkılan duvarın altında kaldım. Altı çocukla beraber kaldığım duvarın altından çıkan 6 kişinin arasında ablam öldü ve benim de kolum kırıldı. O tarihte kırıkçıya götürüldüğüm için kolumdan kan akmasın diye bağlayıp sıkıyorlar ve kangren olduğu için kolum kesiliyor.” şeklinde konuştu.

 Topkan Haber Ajansı