Muş’un Bulanık ilçesinde Seyit Ahmet Camii’nde düzenlenen Kuran-ı Kerim kursu, bilgisayar ortamında gerçekleştiriliyor. Bulanık’ta bir ilk gerçekleştiren Seyit Ahmet Camii İmamı Mahmut Şahin ve Camii Müezzini Ferit Yengin yaz döneminde Kuran kursuna katılan çocuklara bilgisayar ortamında sesli ve görüntülü olarak Kuran’ı Kerimi öğretirken bunun yanında slâyt perdesiyle çocuklara uygulamalı olarak beş vakit namazın kılınışı ve abdestin nasıl alındığını öğretiyorlar.

Teknolojinin bütün imkânlarından yararlanmak gerektiğini belirten Seyit Ahmet Camii İmamı Mahmut Şahin, bu uygulama sayesinde çocukların derslere daha fazla ilgi ve alaka gösterdiğini belirterek bu uygulamanın diğer camilere örnek olunması gerektiğini söyledi. Şahin; “Kuran’ı Kerimi öğrenmek büyük bir fazilettir. “Hz Peygamber (SAV) bir Hadisi Şerif’te ‘sizin en hayırlınız, Kur’an-ı öğrenen ve öğretendir’ demiştir. Bu hadise göre Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek ve öğretmek en güzel ve kalıcı bir hizmettir.” İşte peygamber efendimizin bu müjdesine irşadına uyarak çocuklarımıza Kuran’ı Kerimi öğretmek ve çocukların derslere katılımını artırmak için böyle bir uygulamayı başlatmış oluyoruz. Bilgisayar sayesinde slâyt perdesiyle çocuklara Kuran’ı Kerimi öğrettiğimiz gibi, bunun yanında çocuklarımıza abdest nasıl alınır, beş vakit namazın vakitlere göre kılınışını uygulamalı bir şekilde gösteriyoruz. Kursumuza 45 kız ve 45 erkek olmak üzere 90 kişiye haftanın 5 gününde her gün 3 saat ders veriyoruz. Çocuklar bilgisayar ortamında ders almayı çok seviyorlar. Teknolojiyi sonuna kadar kullanacağız. Yeter ki çocuklar ahlaklı yetişsin” dedi.

Seyit Ahmet Camii Müezzini Ferit Yengin ise, Kuran Kursu düzenleyen diğer meslektaşlarının da dersleri bilgisayar ortamında vermesi tavsiyesinde bulundu. Yengin; “Artık zamanımız teknoloji çağıdır. Din görevlileri olarak ta teknolojiyi yakalamak gerek, bu nedenle camimizde başlattığımız bilgisayar ortamında çocuklara ders vermemiz olumlu sonuçlar vermeye başladı. Bu bir başlangıçtır. Diğer camilerimizde de bu tür uygulamaların yapılması faydalı olur kanısındayım. Çocuklar daha çabuk derslerini kavrayıp öğreniyorlar. Uygulamamız gerçekten halk tarafından büyük ilgi gördü” şeklinde konuştu.

 Topkan Haber Ajansı