Malazgirt ilçesi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Çakar, ilçede tek banka şubesinin olduğunu ve esnafların da o bankadan istedikleri krediyi alamadıklarını söyledi.

Bankadan istedikleri krediyi alamayan Malazgirt esnafı zor günler geçiriyor. Esnafların durumlarının iç açıcı olmadığını söyleyen Malazgirt Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Çakar, birçok esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığını ifade etti. Malazgirt’te sadece tek banka şubesinin bulunduğunu kaydeden Başkan Mustafa Çakar, bu bankanın da esnafa yeterli miktarda kredi vermediğini ve esnafın istediği krediyi alamadığı için zor günler yaşadığını belirtti.

Malazgirt’te daha önce başka banka şubelerinin de bulunduğunu ve esnafların bu bankadan istedikleri oranda kredi aldıklarını vurgulayan Çakar; “Malazgirt’te şu anda tek banka şubesi bulunmakta. O bankadan da esnaflar istedikleri miktarda kredi alamıyorlar. Önceden Vakıfbank Malazgirt Şubesi de vardı, şube kapandığından bu yana ilçe esnafı istedikleri krediyi alamıyorlar. Esnafların tamamına yakınını veresiye satış yapıyor, hal böyle olunca da esnaflarımız işletmelerini işletecek nakit para bulmakta güçlük yaşıyor. 108 Topçu Alayı’nın lağvedilmesi ile birlikte esnafların işlerinde ciddi oranda düşüş yaşandı. 108. Topçu Alay’ı vardı ve esnaflarımızın işleri normal seyrinde gidiyordu ama alay lağvedildikten sonra ilçede bütün esnaflar iş yapamaz duruma geldiler. Alay binasının yerine yatılı bir okul yapıldı, bunun açılmasını bütün esnaflarımız dört gözle bekliyor. Her ne kadar alay kadar gelir getirmese de işlerin biraz açılmasına vesile olur ve eğitime sağladığı katkıyı da göz önüne aldığımız zaman aradaki maddi farkı da normal karşılamalıyız” dedi.

 Topkan Haber Ajansı