Muş’un Varto ilçesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı, köylerden geliş ve dönüş yapan 343 öğrenciye eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde de sıcak yemek vermeye devam etti.

Köylerden ilçe merkezine gelerek eğitimlerini sürdüren ve öğlen aralarında evlerine gidemeyen öğrencilerin yemek sorunu kaymakamlık tarafından çözümlendi. Kültür Merkezi’nde her öğlen 343 öğrenciye sıcak yemek dağıtımı yapılmasını sağlayan Varto Kaymakamlığı ikinci dönemde de aynı hizmeti sürdürüyor.

Varto Kaymakamı Mehmet Yıldız, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İlçemizin çeşitli köylerinden ortaöğretim ikinci kademesine devam eden ve akşam köylerine dönmek zorunda kalan 343 öğrencimiz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca 2008–2009 eğitim ve öğretim döneminde yemek verdik. 2008–2009 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde de aynı şekilde kültür merkezinde öğrencilerimize yemek vermeye devam edeceğiz. Çünkü bu öğrencilerimiz öğleyin evlerine gidemeyecekleri için yemek yeme imkanları yoktu. Bu nedenle de kendilerine böyle bir imkan sağladık” dedi.

Öğrencilere yemek dağıtım ihalesini kazanan yüklenici firma yetkilisi Şirin Sever ise, “Biz şu an kültür merkezinde 343 öğrenciye 8 çalışanla öğle yemeğinde üç çeşit yemek vermekteyiz. Köylere gidiş ve dönüş yapan öğrencilere ilçe kaymakamlığının desteğiyle yemek verilmektedir. Yemekleri kendi mutfağımızda yaptırıp veriyoruz. Biz hizmeti seven insanlarız. Var gücümüzle öğrencilerimize ve Vartolulara hizmet yapmaya hazırız” dedi.

Varto Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinden Özay Özmen isimli öğrenci de Görgü köyünden geliş ve gidiş yaptığını belirterek, “Köyümüz ilçe merkezine 22 kilometre mesafededir. Sabahları köy servisi ile gelip akşam dönüyorum. Birinci dönemde ilçe kaymakamımızın bize sağladığı imkan bu dönemde de devam ettiği için çok mutluyum. Köy yolumuz yağan kardan dolayı iki gündür kapalıdır. Ben burada akrabalarımda kalıyorum. Bazı arkadaşlarım da köydedir. Yemeklerimiz gayet iyidir. Kaymakamımıza arkadaşlarım adına teşekkür ederim” dedi.

 Topkan Haber Ajansı