Avrupa Birliği’nin (AB) aday ülkeleri tam üyeliğe hazırlamak için başlattığı Katılım Öncesi Mali Araç (IPA) kapsamındaki insan kaynaklarını geliştirme programı bilgilendirme toplantısı Van’da düzenlendi.

Toplantı hakkında Muş Valiliği’nden yapılan basın açıklamasında; “Avrupa Birliği’nin 2007-2013 yılları arasında aday ülkelere sağlayacağı tüm mali yardımlar “Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) başlığı altında toplanmıştır. Bu kapsamda IPA’nın 4. Bileşeni olan “İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi” alanında ülkemize sunulacak AB fonlarının kullanılmasından sorumlu program otoritesi olarak atanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından; bölgemizde proje uygulanmasından sorumlu kurum olarak Van Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü görevlendirilmiştir. İlimizin de içinde yer aldığı bölge illerinin söz konusu fondan azami ölçüde faydalanmasını sağlamak amacıyla 03 Mart 2009 Salı günü Van ilinde “İnsan Kaynaklarını Geliştirme Programı” bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Yapılan toplantıya ilimizi temsilen Vali Yardımcısı Sayın İlyas Gün başkanlığında ve Muş Valiliği Kalkınma Destek ve Proje Ofisi Koordinesinde; İl Planlama Müdürlüğü, Muş Belediye Başkanlığı, Muş Alparslan Üniversitesi, İl Özel İdaresi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Kaymakamlıkları ve Müdürlükleri, Muş Tarım İl Müdürlüğü, Organize Sanayi Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve SGK İl Müdürlüğü temsilcilerinin yanı sıra ilimizde bulunan Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinden oluşmak üzere 65 temsilci katılmıştır” denildi.

Düzenlenen toplantıda hibe programlarının görüşlüğünün belirtildiği açıklamada; “Toplantıya katılanlara kayıtlı istihdamın teşviki hibe programı, Kadın İstihdamının Teşviki Hibe Programı, Yaşam Boyu Öğrenmenin Teşvik Edilmesi başlıklarını içeren hibe programları ile hibe programlarının ortak yönleri ile genel kuralları ile ilgili olarak bilgi verilmiştir. Söz konusu Hibe Programları hakkında bir çalıştay yürüten toplantı üyeleri AB hibe programlarının ilimizde etkin ve verimli bir şekilde uygulanması için bu programlar ve geliştirilebilecek Projeler hakkında fikir sahibi olmuşlardır” ifadelerine yer verildi.

 Topkan Haber Ajansı