Varto ilçesinde incelemelerde bulunan AK Parti Muş milletvekilleri Saracattin karayağız ve Medeni Yılmaz’dan 1966 yılından beri hak sahibi oldukları konutlarını alamadıklarını söyleyen Zeki Yaman isimli vatandaş, konutlarının yapımı için yardım istedi.

Varto ilçesinin Gımgım Mahallesi muhtar adayı Zeki Yaman, 1966 Varto depreminden beri vatandaşların hak sahibi oldukları kalıcı konutların yapılmadığını belirterek, sorunun çözümü için destek beklediklerini söyledi. Muhtar adayı Zeki Yaman’ın talebi üzerine açıklama yapan AK Parti Muş Milletvekili Seracettin Karayağız ise, “O konuyu biz çok konuştuk. Hak sahipliliğinin devam edebilmesi için o süreçte hak sahipliğiniz varsa bir mazeretinizin olması halinde talep ederseniz hak sahipliliğinizi alırsınız ama geçerli bir mazeretiniz yoksa süreç bittiğinden dolayı yapılacak bir işlem yoktur” dedi.

Daha sonra söz alan AK Parti Varto Belediye Başkan adayı Abdulbari Han ise, “1966 depreminden sonra diksiyon barakalar yapıldı.1986 yılında bunlar daimi konut olarak Vartolulara tahsis edildi. Esas sıkıntı buradadır. İki aylık bir süre verildi. Bu iki aylık süre içerisinde gidip hak sahibiyim diyen vatandaşlar hak sahipliliğini gösteremedikleri için hak sahipliliği ellerinden alındı. 459 kişi bu hak sahipliliğini kayıp etti. Bundan dolayı da diksiyon barakalar onların boynunda kalıcı konut olarak kaldı. Hak sahiplilikleri devam etmiyor” şeklinde açıklama yaptı.

 Topkan Haber Ajansı