Varto ilçesinin Alagöz köyündeki okulu önceki gün ziyaret eden İlçe Milli Eğitim Müdürü N. Sait Yetkinerin öğrencilerle bir araya gelmesinden sonra basında yer alan haberler ile ilgili olarak çeşitli açıklamalar yapıldı.

Varto İlçe Milli Eğitim Müdürü Sait Yetkiner, erkek öğrencilere doktor, öğretmenlik size yakışmıyor çoban olun, kız çocuklarına da siz de ev hanımı olun söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan da konu ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada haberin asılsız olduğunu ve maksadını aştığını söyledi. Varto İlçe Milli Eğitim Müdürü Yetkinerin bölgenin çocuğu olduğunu ve dolayısıyla Kürt olduğunu ve böyle bir sözü sarf etmeyeceğini aktardı.

Konu ile ilgili olarak KESK Muş Şubeler Platformu Eğitim Sen Varto Temsilciliği Başkanı Adına

Secuk Avarın yapmış olduğu açıklamada, Dicle Haber Ajansının 10 Ekim 2016 tarihli haberinde aktarıldığı üzere, Varto Alagöz İlkokulu’na geçtiğimiz günlerde bir ziyaret gerçekleştiren Varto İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Sait Yetkiner, 4/A sınıfından bir kız öğrencimizin aktarımıyla, sınıfta özellikle bir aileye mensup çocuklara yönelttiği Büyüyünce ne olmak istiyorsunuz sorusuna; öğrencilerden aldığı doktor ve öğretmen cevabını beğenmeyerek, erkek öğrencilere Siz doktor, öğretmen olmayın, size yakışmıyor, siz çoban olun, kız öğrencilere ise Siz de ev hanımı olun tavsiyelerinde bulunduğu belirtiliyor denildi.

Avar açıklamasında daha sonra şunları söyledi: Bilindiği üzere geçtiğimiz süreçte eğitim emekçisi arkadaşlarımıza yönelik, hiçbir dayanağı olmayan suçlamalarla başlatılan soruşturmalar kapsamında Varto’da 79 Muş genelinde 155 arkadaşımız açığa alınmıştı. Ayrıca sözleşmeli öğretmenlik mülakatında basına yansıyan soruların ve değerlendirmelerin nasıl bir zihniyetle şekillendiği ortadadır. Basına yansıyan bu son olayla aynı zihniyetin, Varto ilçesinde eğitim faaliyetlerini düzenlemekle sorumlu kişi tarafından da taşındığına dair şüphelerimiz artmıştır.

Varto İlçe Milli Eğitim Müdürünün Alagöz İlkokuluna yaptığı ziyarette kullandığı ifadelere açıklık getirmesi, ilgili kurulların da harekete geçerek bir soruşturma yürütmesi gerekmektedir.

Eğitim emekçisi arkadaşlarımızı şehirler yıkılırken, binlerce çocuğun okulu karakola dönüştürülürken bu duruma sessiz kalmayıp grev yaptıkları için eğitim hakkını engellemekle itham edenler bilmelidir ki; Muş KESK olarak, dün olduğu gibi bugün de hayatın her alanında bu tür ötekileştirici, ayrımcı, ırkçı söylem ve davranışların karşısında olduğumuzu ve hem Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü nezdinde hem de hukuk nezdinde gerekli adımları atarak, haberde geçen vahim olayın araştırılması ve aydınlatılması için bu sürecin takipçisi olacağız.

YETKİNERDEN YALANLAMA

Muşun Varto Milli Eğitim Müdürü N. Sait Yetkiner, hakkında çıkan haberi yalanladı.

Varto Mili Eğitim Müdürü N. Sait Yetkiner, dün hakkında çıkan habere tepki gösterdi. Erkek öğrencilere size doktor ve öğretmenlik yakışmıyor, siz çoban olun, kız öğrencilere ise siz de ev hanımı olun dediği iddia edilen haberi sert dille eleştiren Yetkiner, tüm okul müdürleriyle Yukarı Alagöz Mahallesi İlkokulunda toplandı. Yapılan haberin asılsız ve bu nedenle de milli eğitim camiasına yapılan bir hakaret olduğunu belirten Yetkiner, Ben de bu coğrafyanın evladıyım. Sonuç itibarı ile ben Kürdüm. Bu coğrafyanın evladı olmam nedeni ile her öğrencimin başarılı olmasını ve topluma yararlı olması için çaba içerisinde olduğum halde böyle bir haberin yapılması asılsızdır. Hukuki süreci başlatıyorum dedi.

 

Muş Manşet Gazetesi