Skip to main content

Doktor, çoban muamması

Muş Haber Fotoğrafı

Varto ilçesinin Alagöz köyündeki okulu önceki gün ziyaret eden İlçe Milli Eğitim Müdürü N. Sait Yetkinerin öğrencilerle bir araya gelmesinden sonra basında yer alan haberler ile ilgili olarak çeşitli açıklamalar yapıldı.

Varto İlçe Milli Eğitim Müdürü Sait Yetkiner, erkek öğrencilere doktor, öğretmenlik size yakışmıyor çoban olun, kız çocuklarına da siz de ev hanımı olun söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan da konu ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada haberin asılsız olduğunu ve maksadını aştığını söyledi. Varto İlçe Milli Eğitim Müdürü Yetkinerin bölgenin çocuğu olduğunu ve dolayısıyla Kürt olduğunu ve böyle bir sözü sarf etmeyeceğini aktardı.

Konu ile ilgili olarak KESK Muş Şubeler Platformu Eğitim Sen Varto Temsilciliği Başkanı Adına

Secuk Avarın yapmış olduğu açıklamada, Dicle Haber Ajansının 10 Ekim 2016 tarihli haberinde aktarıldığı üzere, Varto Alagöz İlkokulu’na geçtiğimiz günlerde bir ziyaret gerçekleştiren Varto İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Sait Yetkiner, 4/A sınıfından bir kız öğrencimizin aktarımıyla, sınıfta özellikle bir aileye mensup çocuklara yönelttiği Büyüyünce ne olmak istiyorsunuz sorusuna; öğrencilerden aldığı doktor ve öğretmen cevabını beğenmeyerek, erkek öğrencilere Siz doktor, öğretmen olmayın, size yakışmıyor, siz çoban olun, kız öğrencilere ise Siz de ev hanımı olun tavsiyelerinde bulunduğu belirtiliyor denildi.

Avar açıklamasında daha sonra şunları söyledi: Bilindiği üzere geçtiğimiz süreçte eğitim emekçisi arkadaşlarımıza yönelik, hiçbir dayanağı olmayan suçlamalarla başlatılan soruşturmalar kapsamında Varto’da 79 Muş genelinde 155 arkadaşımız açığa alınmıştı. Ayrıca sözleşmeli öğretmenlik mülakatında basına yansıyan soruların ve değerlendirmelerin nasıl bir zihniyetle şekillendiği ortadadır. Basına yansıyan bu son olayla aynı zihniyetin, Varto ilçesinde eğitim faaliyetlerini düzenlemekle sorumlu kişi tarafından da taşındığına dair şüphelerimiz artmıştır.

Varto İlçe Milli Eğitim Müdürünün Alagöz İlkokuluna yaptığı ziyarette kullandığı ifadelere açıklık getirmesi, ilgili kurulların da harekete geçerek bir soruşturma yürütmesi gerekmektedir.

Eğitim emekçisi arkadaşlarımızı şehirler yıkılırken, binlerce çocuğun okulu karakola dönüştürülürken bu duruma sessiz kalmayıp grev yaptıkları için eğitim hakkını engellemekle itham edenler bilmelidir ki; Muş KESK olarak, dün olduğu gibi bugün de hayatın her alanında bu tür ötekileştirici, ayrımcı, ırkçı söylem ve davranışların karşısında olduğumuzu ve hem Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü nezdinde hem de hukuk nezdinde gerekli adımları atarak, haberde geçen vahim olayın araştırılması ve aydınlatılması için bu sürecin takipçisi olacağız.

YETKİNERDEN YALANLAMA

Muşun Varto Milli Eğitim Müdürü N. Sait Yetkiner, hakkında çıkan haberi yalanladı.

Varto Mili Eğitim Müdürü N. Sait Yetkiner, dün hakkında çıkan habere tepki gösterdi. Erkek öğrencilere size doktor ve öğretmenlik yakışmıyor, siz çoban olun, kız öğrencilere ise siz de ev hanımı olun dediği iddia edilen haberi sert dille eleştiren Yetkiner, tüm okul müdürleriyle Yukarı Alagöz Mahallesi İlkokulunda toplandı. Yapılan haberin asılsız ve bu nedenle de milli eğitim camiasına yapılan bir hakaret olduğunu belirten Yetkiner, Ben de bu coğrafyanın evladıyım. Sonuç itibarı ile ben Kürdüm. Bu coğrafyanın evladı olmam nedeni ile her öğrencimin başarılı olmasını ve topluma yararlı olması için çaba içerisinde olduğum halde böyle bir haberin yapılması asılsızdır. Hukuki süreci başlatıyorum dedi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri