Skip to main content

DAP’tan makine desteği

Muş Haber Fotoğrafı

Şeker Fasulyesi Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında, DAP İdaresi tarafından finanse edilen 4 adet hasat makinası Hınıs, Karaçoban, Pazaryolu ve İspir İlçe Tarım Müdürlüklerine teslim edildi.

Tören, İspirin Yeşilyurt Mahallesi Kuşlu Mezrasında Mustafa Bağcıya ait tarlada gerçekleştirildi. Törene, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, İspir Kaymakamı Ömer Faruk Fidan, Belediye Başkanı Osman Çakır, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Akif Yorulmaz, Erzurum İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Engin Sancı, İspir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İlter Öztürk, davetliler ve çiftçiler katıldı.

Törende konuşan, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, İdare olarak, sürekli yapısal değişim ve dönüşüm içerisinde olan tarım sektöründe, teknolojik yenilikleri takip ederek, bunu çiftçilerin hizmetine sunmak için gayret gösterdiklerini söyledi. Üretim verimliliğinin artırılması için makineleşmenin şart olduğunu dile getiren Başkan Demir, tüketiciler tarafından lezzetli oluşu dolayısıyla tercih edilen, Erzurumun İspir, Hınıs, Pazaryolu ve Karaçoban ilçelerinde üretilen ve kadınlar tarafından elle ayıklanan fasulyenin artık bundan böyle harman makinasıyla daha kolay hasadının yapılacağını söyledi. Demir, Artık bu işin yükünü kadınların sırtından aldık. 4 makineye toplam 124 bin lira ödedik. Bin bir zahmetle, tamamen emek gücüyle yapılan üretimden verimlilik artışı bekleyemeyiz dedi. Dekar başına üretim maliyetlerinin azaltılması, üretimin artırılması ve karlılığın daha fazla olması için makineleşmeye geçmek gerektiğine vurgu yapan Başkan Demir, Bu bölgede bir başlangıç oldu. Bunu mibzer, çapa makinaları takip edecek. Desteklerin devam etmesi halinde İspir ve Hınıs fasulyesi marka haline gelecek dedi. DAP İdaresi sadece bu tip projelerle değil, aynı zamanda tarımda elverişli olan arazilerin sulamasını sağlamak amacıyla 15 il ve bunlara bağlı ilçelerde faaliyetler yürüttüğünü söyleyen Başkan Demir, Son üç yıl içinde sadece İspir için 3 tane sulama projesi yapıldı. Yaklaşık olarak, 10 bin 800 metre kanal döşendi ve 5 bin dekar arazi sulamaya kavuşturuldu dedi.

Törende ayrıca, İspir Kaymakamı, Belediye Başkanı ve İl Gıda, Tarım Hayvancılık Müdür Yardımcısı da günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar. İlçenin kalkınmasında yöresel ürünlerin çok önemli bir yer teşkil ettiğini söyleyen İspir Kaymakamı Ömer Faruk Fidan, birinci sırada fasulyenin olduğunu dile getirdi. Coğrafi yer işareti alındıktan sonra fasulyenin fiyatının 25 liraya ulaştığına değinen Fidan, Bu ciddi bir katma değer sağladı. 2017de Avrupa Birliğinden coğrafi yer işareti almak gibi bir hedefimiz var. Bunu alabilirsek İspir fasulyesine daha bambaşka bir boyut katmış olacağız. Bugüne kadar ihmal ettiğimiz şeyleri önümüzdeki yıllarda hayata geçireceğiz, daha güzel şeyler yapacağız. Ben DAP İdaresine teşekkür diyorum dedi.

Harman makinasının ilçeye, çiftçilere hayırlı olması temennisinde bulunan İspir Belediye Başkanı Osman Çakır, Bu projeye ve diğer projelere de ciddi katkıları olan DAP İdaresi Başkanına huzurunuzda teşekkür ediyorum. Fasulye, İspirin olmazsa olmazı. Hem ekonomik değeri yüksek hem de bizim burada bir ayrıcalığı var. Dünyaca tanınıyor. İnanıyorum bu patosla birlikte üretimimiz çok artacak, işgücünde de ciddi kolaylık sağlayacak. Hem ilçe ekonomimize hem de üreticilerin ekonomisine katkı sağlayacak dedi.

Konuşmaların ardından, hasadı yapılmış fasulyenin harman makinasıyla ayıklama işlemi gerçekleştirildikten sonra tören sona erdi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri