Türkiye Dağcılık Federasyonuna bağlı 50 dağcı, kış eğitimini sürdürmek için Muş’ta kampa girdi. Dağcılar eğitim çalışmalarını kayak evinde sürdürüyor. Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca ve 50 dağcı Muş’ta kış eğitimlerini sürdürmek için kampa girdi. Güzeltepe Mevkiinde kurulan Kayak Evinde çalışmalarını sürdüren dağcıların toplam 7 gün eğitimlerini sürdürecekleri bildirildi. Muş merkeze gelen Türkiye Dağcılar Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, beraberindeki eğitimli antrenörler ve yönetim kurulu üyelerini karşılayan Muş Dağcılık, Doğa Sporları ve Kurtarma Kulübü (MUDOSK) ilk olarak Cumhuriyet alanında Atatürk Büstüne çelenk bırakarak, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okuyarak tören son buldu. Geçen yıl Andok Dağı’na tırmanış için Muş’a gelen Türkiye Dağcılık Federasyonu bu yılda kış eğitimlerini Muş’ta geçirmek ve kayak evinde tur kayağı eğitimlerini sürdürmek için çalışmalarına başladı.

Türkiye Dağcılık Federasyonunun 2006 yılı faaliyet programında yer alan dağ kayağı eğitim faaliyetlerine Muş’ta başladıklarını kaydeden Federasyon Başkanı Karaca, ülkenin muhtelif illerinden Dağcılık Federasyonu Yönetmeliğine göre, yaz ve kış eğitimlerini başarı ile tamamlamış 50 dağcının katıldığı bir kampa başladıklarını vurguladı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, Muş’ta kampa giren 50 dağcının yapmış olduğu dağ eğitimi çalışmaları kapsamında yaptığı açıklanmalarda şunları söyledi:

“Burada dağcılar tur kayağı ile tırmanma tekniklerini öğreniyorlar. Tur kayağı nedir diye soracak olursanız. Diğer bir adı ile dağ kayağı. Dağcıların kullandığı bir teknik ve dağcıların kullandığı bir malzeme. Kayak takımları kayaklardan biraz daha farklı. Özellikle bağlama sistemleri farklı. Yokuş yukarı kış sporunda tırmanış yaparken, bağlama sistemi rahatlıkça sizi atmaya uygun dizayn edilmiş. Yokuş yukarı altına fok derisi diye adlandırdığımız suni bir deri bağlanıp geriye doğru kaymayan ve karda batmayan özelliklere sahip. Bunlar ile hızlı bir şekilde tırmanabilirler.

Daha sonrada fok derilerini çıkararak yukarıdan aşağıya doğru hızlı bir şekilde, temiz bir karda iniş yapabilerek, aşağı inmekteler. Kaya tırmanışı gerektiğinde, kayaklar çıkartılıp çantalara bırakıldıktan sonra, hedefe doğru ulaşılmaktadır. Ayrıca yine buz tırmanışı gerektiğinde de kayaklar çıkartılıp eğitim çalışmalarına devam edilmektedir. Ya da kayak takımlarının altına krampon yerleştirilerek doruğa ulaşılır. Bu sistem dünyada çok yaygın. Ülkemizde Türkiye Dağcılık Federasyonun birkaç yıldır başlattığı bir faaliyet, branş.

Ancak dünyada şimdi bunun yarışmaları yapılıyor. Gelecek yıllarda da ülkemizde de yarışların düzenlenmesi için gayret gösteriyoruz. Bunun içinde alt yapı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalar ile Dünya Dağcılar Birliğinin Dağ komisyonundan gelecek olan görevliler ile burada çalışan arkadaşlarımıza hakemlik ve yarışma organizasyonu ile ilgili görevler verilecek. Biz ülkemizde bu yarışmayı başlatacağız ve Dünya Şampiyonası, Türkiye Şampiyonası, Avrupa Şampiyonası gibi müsabakalarda da ev sahipliği yapmayı düşünüyoruz.”

Türkiye Dağcılık Federasyonu Basın Kurulu Üyesi ve ilimiz dağcılarından Mehmet Çağlayan, Federasyonun bu önemli etkinliğini Muş’ta sergilemesinin Muşlular için gurur verici olduğunu kaydederek, Muşlu arkadaşlarıma hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Bizler bugün buradaysak onların sayesinde geldik ve onlar için geldik. Dün akşamdan beri takip ediyorum hepside en güzel şekilde ev sahipliği yaptılar. Hiçbir ilde görmediğim ilgiyi Muş’ta görüyorum. Hepsinin gücü yettiği kadar ellerinden geleni yapıyorlar. Güler yüzleriyle, misafir perverlikleri bizleri de çok mutlu etti ve hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” dedi. Günaydın Muş Gazetesi

 NULL