Korkut`ta cezaevi iken eğitim yuvasına dönüşen okulda A -1 koğuşunun yerini sevgi yatakhanesi ve eğitim sınıfları aldı. Daha önce mahkumların volta attığı geniş koridorlar öğrencilerin oyun salonu haline geldi. Muş’un Korkut ilçesine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Kümbet Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) eskiden cezaevi olarak kullanılıyordu. Eskiden mahkumların volta attığı yerde şimdi öğrenciler tenis oynuyor. 1996 yılında Muş eski valisi Selahattin Hatipoğlu döneminde cezaevinden eğitim yuvasına çevrilen binada 700’ün üzerinde mezun verilmiş.

Önceki yıllarda 420 mahkum için yapılan binada şimdi 350 öğrenci eğitim-öğretim görüyor. Eski adıyla a-1, b-7 numaralı koğuşlar artık Sevgi, Barış, Lale, Kardelen, Cemre yatakhaneleri gibi isimlerle anılıyor. Toplam 13 derslikten oluşan Kümbet YİBO’da cezaevinden kalma ranzalar ve vestiyer dolapları artık mahkumlara değil öğrencilere hizmet veriyor.

Okul Müdürü Veysel Akyaz, geçen yıl mezun olan 83 öğrenciden 57’sinin Fen Lisesi, Öğretmen Lisesi ve Anadolu Öğretmen Liselerine yerleştiğini belirtti. Müdür Ayaz, bu yıl içerisinde okulda bir çok değişiklik yaptığını belirterek cezaevinden geriye kalan vestiyer, ranza ve kapıyı da en kısa zamanda değiştireceklerini söyledi. Akyaz, “Okulumuzun bu günlere gelmesinde Milli Eğitim Müdürümüzün çok emeği geçmiştir. Bundan dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Okuldaki bütün öğretmenlerin fedakarca davrandığını ifade eden Akyaz, “Fedakarlığımızın karşılığını OKS’de mezun ettiğimiz 83 öğrenciden 57′ sini okullara yerleştirerek fazlasıyla gördüğümüze inanıyorum.” şeklinde konuştu. Akyaz, “Spor salonumuzda bir minderimiz dahi yok. Milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kesimlerden yardım talebilned bulunduk ama henüz geri dönüşümü olmadı. Bu konuda yetkililerden ve hayırseverlerden yardım bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, cezaevinden okula dönüştürülen binada eğitim gören öğrenciler imkansızlıklarla boğuşuyor. Kütüphanedeki kitap miktarı çok az, internet yok, spor salonu ise bomboş vaziyette. Muş’taki 23 yatılı okul arasında en başarılı olan Kümbet yatılı okulunun sınıflarında kitap yok denecek kadar az. Kütüphanesinde öğrenci başına sadece 4 kitap düşüyor. Yıl boyunca bir öğrenci en fazla 4 kitap okuma imkanına sahip. Okulun ilçeden 7 kilometre uzak olmasından dolayı öğrenciler internet de kullanamıyor. Öğrencilerden Yunus Sir, “Ben de ödevlerimi internetten yapmak istiyorum. Gelişmeleri internetten takip etmek istiyorum.” diyor. NULL