Muş’ta yapılacak olan 2. Etap Atletizm Geliştirme Projesi kapsamında grup yarışmalarına Ağrı, Ardahan, Kars, Iğdır, Van, Hakkari, Bitlis, Muş illerinden 150 sporcusu katılacak. 24 Mayıs 2008 Cumartesi günü Şehir Stadyumu altındaki boş arazide gerçekleştirilecek olan yarışmalar için koşu parkuru hazırlanıyor. 8 ilden 150 sporcunun katılacağı Atletizm Geliştirme Projesi grup yarışmalarının 1. etabı 19 Nisan’da Ardahan’da yapılmıştı. Yapılacak olan 2. etap yarışmaları neticesinde dereceye giren takımlar ve ferdi sporcular, Atletizm Geliştirme Projesi Kros yarışmalarının Türkiye Birinciliği 15 Haziran 2008 tarihinde Ankara’da yapılacak, kategorilerinde ilk 3 dereceye giren takımlarının kupaları ile ilk 6’ya giren sporcuların madalyaları ve çeşitli ödüller Atletizm Federasyonu Başkanlığınca tarafından verilecek.

Atletizm Geliştirme Projesi kros yarışmaları TAF Yarışma Talimatı, IAAF yarışma kurallarına ve bu statüdeki kurallara bağlı olarak düzenlenecektir.
Sporcular yarışmalara 2007 -2008 yılı vizeli sporcu lisansı ve resimli nüfus cüzdanı ibraz etmek kaydıyla katılabileceklerdir. Bu belgeleri eksik olan ve resimsiz nüfus cüzdanı olan sporcular yarışmalara alınmayacaktır. Okul lisansı ile yarışmalara sporcu alınmayacaktır.

Kulübü başka İl’de olan sporcular ikametlerinin bulunduğu il adına yarışacaklardır.
Her yaş kategorisinde takımlar 4’er sporcu ile temsil edilecektir.
İl seçme yarışmalarından sonra İl’ler her yaş kategorisi için; 6 kişilik il takım listesini Atletizm Federasyonu’na bildireceklerdir. Bu listelerde her yaş kategorisi için en fazla 6 sporcunun ismi bulunacak ve belirlenen 6 sporcudan 4’ü yarışmalara katılabilecektir.

İl’ler projenin devam eden yarışmalarında Atletizm Federasyonu’na bildirdikleri 6 sporcunun dışında sporcu yarıştıramayacaklar. İl takım listelerinde ismi bulunmayan sporcu yarıştıran takımın tespit edilmesi halinde takım diskalifiye edilecektir.

28 Mayıs 2004 tarihli ve 25475 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Atletizm Yarışma Yönetmeliğinin 6. maddesinde yer alan “ 15 Yaş Altı Kategorisinde yapılacak yarışmalarda, fiziksel görüntüsü yaş gurubuna uygun olmayan sporcu adaylarının Federasyonca oluşturulacak Yarışma Komisyonu tarafından uygun görülen herhangi bir üst yaş grubunda yarıştırılması veya mevcut yaş grubuna sporcunun görüntüsü uygun değilse; söz konusu sporcu veya sporcuların proje yarışmaları kapsamında ve 15 Yaş Altı kategorisinde yapılacak yarışmalarda yarışma dışı bırakılarak yıldızlar kategorisinde yarışmalarına izin verilebilir” hükmü uygulanacaktır. İl takımları oluşturulurken bu hükmün dikkate alınması, il takımlarının idareci ve antrenörlerinin zor durumda kalmaması açısından önem taşımaktadır” denildi.
KATEGORİ DOĞUM TARİHİ TAKIM PUANLAMASI MESAFELER
BAYANLAR 1996-1997 DOĞUMLULAR 3+1 1500m
ERKEKLER 1996 -1997 DOĞUMLULAR 3+1 1500m
BAYANLAR 1994 -1995 DOĞUMLULAR 3+1 2000m
ERKEKLER 1994 -1995 DOĞUMLULAR 3+1 2000m
Yarışmalara milli olmuş (okul yarışmaları hariç) sporcular alınmayacaktır. Milli olmuş sporcuların yarışmalara katılması durumunda yarışmaya katıldığının tespit edilmesi sporcu ve il takımı diskalifiye edilecektir.

Kızlarda ve erkeklerde her kategoride takımlar 4’er sporcudan oluşacak, ilk 3 sporcunun aldığı puanlara göre takım puanı hesaplanacaktır. (Takımlar puanlamaya dahil olan sporcu sayısı ile yarışmaya katılabilir.) Eşitlik halinde 3. sporcusu önde gelen takım galip sayılacaktır.

Takım puanları ferdi sporcular sıralamadan çıkartılmadan yapılacak ve takımlar en az puan alan takımdan en yüksek puan alan takım sıralamasına göre yapılacaktır.
İllerde, gruplarda ve Ankara’da yapılacak olan tüm yarışmaların teknik toplantıları yarışmalardan bir gün önce yarışmanın organize edileceği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün belirleyeceği toplantı salonunda saat 17:00’de yapılacaktır. Teknik toplantıda mazeret bildirmeden katılmayan veya mazeretini tertip komitesine telefonla, faks ve mail yolu ile zamanında bildirmeyen takımlar yarışmalara alınmayacaktır.

Yarışmalara katılan İl’lerin sporcuları tek tip forma ile yarışmaya katılacaklardır.
Türkiye Birinciliği sonunda üstün başarı gösteren sporcular Atletizm Federasyonu Başkanlığı ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce takibe alınarak Türk Milli Takımına alt yapı oluşturacaktır. Finalde Her kategoride ferdi olarak ilk 10’a giren, toplamda 40 bayan ve erkek sporcu, ileride belirlenecek yer ve tarihte kampa alınarak, yetenek ve performans değerlendirme testleri yapılacaktır.

Yarışmalarda kullanılacak göğüs numaralarını, İl takımları kendileri getirecek, göğüs numaraları okullarda uygulanan il plakası şeklinde olacaktır.
Atletizm Geliştirme Projesi Kros yarışmalarının Türkiye Birinciliği 15 Haziran 2008 tarihinde Ankara’da yapılacak olup, kategorilerinde ilk 3 dereceye giren takımlarının kupaları ile ilk 6’ya giren sporcuların madalyaları ve çeşitli ödüller Atletizm Federasyonu Başkanlığınca verilecektir.

 Muşun Sesi Gazetesi