Romanya’nın Baeimare kentinde Vasila Alexndri isimli kardeş okulunu ziyaret eden 75. Yıl Kırköy Şehit Er Zekeriya Yatı YİBO’nun ‘Okul Ortaklığı Projesi’nin bitmesine 3 ay kaldı. 75. Yıl Kırköy Şehit Zekariya yatı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nun Romanya’nın Vasila Alexndri adlı akrdeş okul arasındaki “Okul Ortaklığı Projesi” Ağustos’ta sona erecek. Baeimare kentinde Vasila Alexndri isimli kardeş okullarını ziyaret eden 75. Yıl Kırköy Şehit Er Zekeriya Yatı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndan iki öğretmen ve bir öğrenci Romanya gezisini tamamlarken iki yıldır süren projenin Ağustos ayı itibari ile sonlanacağı kaydedildi.

Comenius Hayat boyu Öğrenme Programı kapsamındaki ‘Okul Ortaklığı Projesi’ kapsamında Romanya ve Polonya’da okullarla iki yıl süren ortak bir proje yürüten 75. Yıl Kırköy Şehit Er Zekeriya Yatı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nun proje kapsamındaki son gezisi Romanya’ya yapıldı. Romanya’nın Baeimare kentinde Vasila Alexndri isimli kardeş okullarını ziyaret eden 75. Yıl Kırköy Şehit Er Zekeriya Yatı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndan iki öğretmen ve bir öğrenci 14-18 Nisan 2008 tarihinde gezilerini gerçekleştirirken iki yıldır süren projenin Ağustos ayı itibari ile sonlanacağı kaydedildi.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan 75. Yıl Kırköy Şehit Er Zekeriya Yatı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürü Rahmetullah Yaktı, “75. Yıl Kırköy Şehit Er Zekeriya Yatı YİBO olarak ‘Comenius Hayat Boyu Öğrenme Programı’nın ‘Okul Ortaklığı Projesi’nde iki yıldır yer almaktayız. Projemiz Junior Inventor ‘ Küçük mucitler’ olarak adlandırılmaktadır. Proje sayesinde iki defa Romanya’da ve bir defa Polonya’da bulunduk. 2007 Nisan ayında da Polonya ve Romanya’da ki kardeş okullarımızdan gelen misafirlerimizi ağırladık. Biz projeler kapsamında son olarak Romanya’ya gidip incelemelerde bulunduk. Okulları gezdik, kendi okulumuzu tanıttık, okulumuzdaki öğrencilerin yaptıkları çalışmaları sergiledik ve kültürler arası bir alış-veriş yaşandı” diye konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi