Kavak ağaçlarında görülen polenlerin sağlığı tehdit ettiğini öne süren vatandaşlar, belediyenin polenli kavak ağaçlarını kesmesi gerektiğini belirtti. İlkbahar mevsiminde kavak ağaçlarının çevreye yaydığı polenler sağlığı tehdit ederken, vatandaşlar belediyenin tüm kavak ağaçlarını kesmesi gerektiğini savundular.

İl merkezinde bulunan kavak ağaçlarından yayılan polenler, şehrin büyük bölümünde etkili olurken, vatandaşlar kavak ağaçlarının kesilmesini istiyorlar. Geçen yıl Belediyesi tarafından kesilen çok sayıda kavak ağacına rağmen halen etkili olan polenlerin insan sağlığını tehdit ettiği açıklandı.

İlkbahar mevsiminde kavak ağaçlarından çevreye yayılan polenler, rahatsızlık veriyor. Şehir merkezinde ve mahalle aralarında sıklıkla görülen ve vatandaşları büyük oranda rahatsız eden kavak ağaçlarının yaydığı polenler astım ve bronşit hastalarını tehdit ediyor. Sadece bu hastalıkların bulunduğu vatandaşları değil, çocuklarda da alerjiye neden olan polenler vatandaşların rahatlıkla dışarıda dolaşmasına engel oluyor.

Astım hastalarına da tavsiyelerde bulunan uzmanlar, “Astım hastalarının mutlaka testlerini yaptırarak neye karşı alerjileri olduğunu belirlemeleri gerekiyor. Polene alerjisi olan hastalar sabah saatlerinde dışarı çıkmamalı, araba ile seyahat ediyorlarsa ya camları kapalı tutmalı ya da polen filtreleri kullanmalı, kuru havalarda mümkün olduğunca dışarıda az kalmalı, dışarı çıktıklarında gözü ve burunu bir nebze koruyacağı için şapka giymeli, eve gelince de elbiseleri yatak odasının dışında çıkararak duş almalı” diye konuştular.

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte artan polen alerjisi konusunda çeşitli tavsiyelerde bulunan uzmanlar, polenlerin astımı tetiklediğini belirterek, astım hastalarının mutlaka alerji testi yaptırmaları gerektiğini belirttiler. Uzmanlar, bahar aylarının gelmesiyle birlikte polenlerin arttığını hatırlatarak, polen alerjisi olanları uyardı. Polenlerin hem rüzgarla hem de böcekler yoluyla taşındığını ifade eden uzmanlar, polenlerin daha çok sabah saatlerinde bulunduğunu, polene karşı alerjisi olanların sabah saatlerinde sokağa çıkmamalarını tavsiye etti. Polene bağlı en çok görülen alerjinin burun ve göz ile ilgili olduğunu belirten uzmanlar, “Burunla ilgili alerjiler astımı da tetikler. Zaten, astım hastalarının yüzde 75-80’i aynı zamanda saman nezlesidir. Bu konuda bahar aylarında yaygınlaşan polenlerle birlikte şikayetler de artıyor” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi