Başıboş hayvanların açıktaki çöpleri karıştırmasından sonra çevreye yayılan pis koku ve çirkin manzara şehir yaşantısına yakışmıyor. Tüm uyarılara rağmen Muş’ta başıboş hayvanlar ve açıktaki çöpler çevre kirliliği yaratıyor. Soğuk hava deposundan çevreye yayılan koku mahalle sakinlerini çileden çıkarıyor.

21. Yüzyıla yakışmayan çirkin manzaralar ilimizde şehrin göbeğinde yaşanıyor. Başıboş hayvanların şehir merkezinde ulu orta dökülen çöpleri karıştırması çevredeki vatandaşların tepkisine neden oluyor. Belediyenin uyarılarını dikkate almayan vatandaşlar bir yandan hayvanlarını kentin en işlek bölgelerine salıyor, öte yandan bazı vatandaşlar açıkta çöp dökmeye devam ediyor.

SOĞUK HAVA DEPOSU SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR
Muş’un en gözde mahalleleri arasında yer alan Hürriyet Mahallesinde eski Öğretmen Evinin üst tarafında bulunan soğuk hava deposundan yayılan koku çevredeki esnaf ve mahalle sakinlerini bezdirdi. Gün boyu çevreye kötü koku yayan soğuk hava deposunun önüne bilinçsiz ve sorumsuz vatandaşlar tarafından dökülen çöpler bu güzergahtaki vatandaşların tepkisine neden oluyor. Bu da yetmezmiş gibi başıboş ineklerin çöpleri karıştırması ise burada yaşantıyı dayanılmaz ve katlanmaz bir hale getiriyor.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE ÖNLEM ALINMASI BEKLENİYOR
Çevredeki vatandaşların yanı sıra güzergahı kullanan vatandaşların da rahatsız olduğu gözlenirken, bazı sürücülerin güzergahtan geçerken araçlarının camlarını kapatması ise ilginç bir görüntü oluşturdu. Belediyenin başıboş hayvanlar ve açıktan dökülen çöpler hakkında ciddi uyarılarını dikkate almayan vatandaşların yapmış olduğu bu tutumsuz davranışlar sonucu kentte çirkin manzaraların oluşmasın

a neden oluyor. Cezai müeyyidelerin kesinlikle uygulanması gerektiğini belirten vatandaşlar, bu manzaraların 21. yüzyılda bir kente yakışmadığını ifade ettiler. BAŞIBOŞ İNEKLER KİRLİLİĞİN CABASI
Çevre kirliliğine neden olan soğuk hava deposunun koku yayması, aynı iş yerinin önüne bırakılan açıktaki çöplerin başı boş inekler tarafından karıştırılması hoş olmayan görüntü oluşturdu.

Yaz mevsimin gelmesi ile birlikte sokaklarda başıboş dolaşan büyükbaş hayvanlar, açıkta çöpleri karıştırmanın yanı sıra yeşil alanlara da zarar veriyorlar. Şehir merkezinde başıboş gezen ineklerin yeşil alanları tahrip ettiği ve çevre kirliliğine sebep olduğu bildirildi. Belediye yetkililerin, başıboş inekleri cadde ve sokaklara salan vatandaşlara cezai işlem uygulaması bekleniyor.

Yaz mevsiminde şehir merkezinde başıboş dolaşan inekler, vatandaşların tepkisine sebep oluyor. Sokak aralarındaki çöplerde ve ana caddelerde sürekli görülen inekler bir yandan trafiği büyük ölçüde engellerken, diğer yandan ise yeşil alanları tahrip ediyor. Muş Belediyesi tarafından İstasyon Caddesi üzerinde oluşturulan yeşil alanlara büyük ölçüde zarar veren ve şehircilik anlayışına tezat düşen başı boş inekler için belediyenin önlem alması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, sorunun giderilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Şehir merkezinde büyükbaş hayvan beslenmesinin doğru olmadığını ancak vatandaşların geçimlerini sağlamak için buna müsaade edildiğini kaydeden çevredeki vatandaşlar, “Şehir içerisinde büyükbaş hayvan beslenmesi şehircilik anlayışına terstir. Şehir merkezinde hayvan besleyen vatandaşların sabah saatlerinde itibaren dışarıya saldıkları inekler şehrin dört bir yanını dolaşıyorlar. Bu doğru değil. Belediyenin buna bir çözüm bulması gerekir. Şehrin en işlek caddelerinde ve trafiğin en yoğun olduğu saatlerde bile başıboş dolaşan inekleri görmek mümkün. Bu da yetmezmiş gibi inekler açıkta ki çöpleri karıştırarak çevreye kötü koku yayılmasına neden oluyorlar” diye konuştular.

 Muşun Sesi Gazetesi