Her yıl sel baskınlarına maruz kalan Sungu’da Nurşin Deresinde ıslah çalışmaları devam ederken, köprünün de daha kullanışlı olması için yeniden yapılması bekleniyor. Merkeze bağlı Sungu Beldesinde bulunan Nurşin Deresinde ıslah çalışmaları devam ediyor. Devlet Su İşleri tarafından sürdürülen ıslah çalışmalarından sonra belde halkı köprü yapımının da gerçekleşmesini istiyor. Sel baskınlarına her yıl maruz kalan belde sakinleri, Nurşin Deresinin ıslah edilmesinden sonra sel baskınlarından asgari düzeyde etkilenmeyi umut ediyorlar.

Hava Limanı ve birçok köy yolunun geçtiği Sungu Deresindeki köprünün her yıl sel baskınlarında sular altında kalmasından dolayı sıkıntı yaşayan belde halkı yeni köprünün yapılmasını bekliyor.

Köprünün giderek derenin içine gömüldüğünü belirten vatandaşlar, her yıl burada meydana gelen sel baskınlarından dolayı köprünün çevresinin çamur ve kumla dolduğunu söylediler. Derenin ıslah edildiğini ve şimdi köprünün kullanılamayacak duruma geldiğini kaydeden belde halkı, büyük emekler sarf edilerek ıslah edilen Nurşin Deresine güzel bir köprünün yapılmasını istiyoruz” dediler.

Köprünün sel baskınlarında kullanılabilir hale gelmesi için yeniden yapılması gerektiğini kaydeden köylüler, her iki yolun kod farkları göz önünde bulundurularak köprünün yükseltilmesi gerektiğini kaydettiler.

Sungu Belediye Başkanı Medih Çiftçi, sel baskınlarında beldede hayatın felç olduğunu ve köprüden dolayı yolun kullanılamadığını söyledi.
Sungu Köprüsünün bir an önce yapılması gerektiğini kaydeden Belediye Başkanı Medih Çiftçi, “İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde meydana gelen sel baskınlarından dolayı Sungu Deresi taşıyor. Bu durum yıllardır belde halkının kanayan yarası haline gelmiştir. Defalarca derenin ıslah edilip, yeni köprünün yapılması için müracaatta bulunduk. Ancak bir türlü sonuç alamadık. Sel baskınları yaşandığı zaman yol trafiğe kapanıyor. Mevcut köprü tamamen sular altında kalıyor. Ancak yeni yapılacak olan köprünün biraz daha yüksek olması halinde su seviyesi artsa bile ulaşımda bir problem olmaz. Bir süreden beri ekipler derenin ıslah edilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Girişimlerimiz sonuç verdi. Sungu Beldesinin yıllardır beklediği dere ıslah ediliyor. Şimdi köprünün de yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi