Her geçen gün artan işsiz vatandaş sayısı kentte fakirliği gözler önüne seriyor. Hamallık, inşaat işi ve boya gibi insan gücüne dayalı işlerde çalışmak isteyen işsizler belediye meydanında ekmek umudu ile bekleyişlerini sürdürüyorlar.

Türkiye’de her şeyi ile en fakir il konumunda olan Muş’ta işsiz sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Belediye meydanın da çalışacak iş bulmak için bekleyen çok sayıda vatandaş, geçinmek için çalışmak zorunda olduklarını söylediler.

Hayat şartlarının her geçen gün zorlaştığı ve işsizliğin kol gezdiği Muş’ta sürekli iş bulamayan çok sayıda vatandaş, hamallık yaparak ailesini geçindirmeye çalışıyor.
Muş’ta belediye meydanında gün boyu iş bekleyen vatandaşlar, geçinmek için her türlü iş yapmak için bekliyorlar. Hamallık, inşaat işi, boyacılık ve çiftçilik gibi insan gücüne dayalı işlerde çalışmak için müşteri bekleyen işsiz vatandaşlar, Muş’un ekonomik durumunu açıkça gözler önüne seriyor. Gayri Safi Milli Hasıla’dan en az pay alan ve Türkiye’nin en fakir ili konumunda olan Muş’ta işsizliğin boyutları da açıkça gözler önüne seriliyor. Belediye meydanında gün boyu çalışacak bir iş bulabilmek için bekleyen çok sayıda işsiz vatandaş, geçimlerini sağlamak için çalışmak zorunda olduklarını belirterek, iş yapamadıklarını ve zor şartlarda yaşamaya çalıştıklarını söylediler.

İşsiz vatandaşların adresinin belediye meydanı olduğunu ve sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine kadar iş beklemek zorunda olduklarını belirten işsiz vatandaşlar, “Muş’ta iş bulmak çok zor. Bizde geçimimizi sağlamak için sabahın erken saatlerinden akşam saatlerin kadar belediye meydanında iş bekliyoruz. Günü birlik işçi lazım olan vatandaşlar gelip belediye meydanından işçi alıp çalıştırmaya götürüyor. Belediye meydanına gelip iş bekleyen vatandaşlar üç beş kuruş para kazanmak için her türlü işi yapıyor. Burada bekleyen herkes çalışmaya mecburdur. Çünkü herkesin evi ve bakmak zorunda olduğu çocukları, anne ve babası var” diye konuştular.

İşsiz sayısının çok olması sebebiyle büzen günlerce iş yapamadıklarını belirten vatandaşlar, “Muş büyük şehir olmadığı için çok fazla iş çıkmıyor. Bazen günlerce iş yapamıyoruz. İş çıkmadığı ve çalışmadığımız için para kazanamıyoruz. Hayat şartları her geçen gün zorlaşıyor. Çalışmadan geçinmek mümkün olmadığı için mecburen ne iş olursa yapıp üç beş kuruş kazanmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandılar.

 Muşun Sesi Gazetesi