Kadın doğum oranlarında geçmiş yıllara oranla düşüş yaşandığını kaydeden Başhekim Muhammed Arap, daha önce ayda 600 civarında doğum yapıldığını ancak şimdi bu sayının 250 dolayında olduğunu söyledi.

Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde gerçekleştirilen doğum oranlarında önemli bir düşüş yaşandığı bildirilirken, ilçe hastanelerinin faal çalışmasının hastanenin yükünü hafiflettiği açıklandı.

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Muhammet Arap, geçen yıllara oranla hastanede gerçekleştirilen doğum oranında büyük bir düşüş yaşandığını ve hasta yoğunluğunun geçmiş yıllardaki gibi olmadığını söyledi.

Makamında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Muhammet Arap, hastane ile ilgili çeşitli bilgiler aktardı. Geçen yıllara oranla hastanede aşırı bir yoğunluğun yaşanmadığını kaydeden Muhammet Arap, “Geçen yıllarda hastanemizde gerçekleşen aylık doğum sayısı yaklaşık 600’dür. Ancak geçen yıl ve bu yıl bu rakamda büyük ölçüde bir azalma yaşandığı dikkatlerden kaçmıyor. Hastanemizdeki aylık doğum sayısı 250-300 civarında seyretmektedir. Rakamlara bakıldığı zaman sayının yüzde 50 düştüğü görülüyor” dedi.

Hasta sayısındaki rakamsal düşüşü ilçelerdeki hastanelerin daha faal hale getirilmesi doktor sayısının arttırılmasına bağladığını açıklayan Arap, “Üç beş yıl öncesine kadar hastanemizde büyük bir yoğunluk yaşanıyordu. Şimdi bu yoğunluk yok. Bunun sebebi ilçe hastanelerimizin faal hale getirilmesidir. Malazgirt, Bulanık, Hasköy ve Varto ilçelerindeki hastanelerde ameliyat yapılmaya başlanması bunun bir göstergesidir. Vatandaşlar artık ilçelerden ve bağlı köylerinden kilometrelerce yol kat edip Muş’a gelmek yerine kendi ilçelerinde tedavi olabiliyorlar. Ancak ilçe hastanelerinin cevap veremeyeceği durumlarda veya Muş’taki imkanların daha iyi olduğunu düşünen vatandaşlar Muş’a geliyorlar” şeklinde konuştu.

Sağlık alanında ki olumlu gelişmelerin olduğunu kaydeden Arap, Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin bölgedeki en iyi hastanelerden biri olduğunu da sözlerine ekleyerek, her şartta hizmet vermeye çalıştıklarını belirtti. Muşun Sesi Gazetesi