Muş’un Korkut ilçesine bağlı Alazlı köyünde yaşanan içme suyu sıkıntısı sebebiyle köylü kadınlar saatlerce su kuyruğunda beklemek zorunda kalıyorlar. 160 hane ve bin 435 nüfuslu Alazlı köyünde yaşanan içme suyu sıkıntısı köylüleri bezdirdi. Bir bidon su alabilmek için saatlerce su kuyruğunda beklemek zorunda kalan köylü kadınlar büyük bir çile yaşadıklarını söylediler. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından Köy-Des Programı kapsamında içme suyu getirilen ancak su kaynağının sürekli olarak kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tahrip edilmesi sebebiyle su sıkıntısı yaşayan köylüler su sorununun biran evvel çözüme kavuşmasını istediler.

Alazlı Köyü Muhtarı Bedrettin Yıldız, “Korkut ilçesine bağlı olan Kocatarla, Kapılı, Güneyik ve bizim köyümüz olan Alazlı köylerine Sazlıkbaşı mevkiinden su getirildi. Su kaynağında sürekli tahribat yapılıyor. Bu sebeple köyümüze su gelmiyor veya gelince de yetersiz kalıyor. Özellikle yaz mevsiminde köylerimize su getirilen kaynak bazı kişiler tarafından kaçak olarak suyu tarlalara veya bahçelere kullanıyorlar. Defalarca ikaz etmemize rağmen sorun çözümlenemedi. Şu anda köyümüzde bulunan yedi çeşmeden sadece birisinden su akıyor. Bu çeşmeden de su oldukça az aktığı için kadınlar saatlerce su sırası beklemek zorunda kalıyorlar. Su sırasında zaman zaman tatsız olaylarında yaşandığı oluyor. Biz bu sorunun biran evvel çözümlenmesini istiyoruz” dedi.

Yıllardan beri su sıkıntısı yaşadıklarını söyleyen kadınlardan Semra Yıldız, “Biz su taşımaktan ve saatlerce kuyrukta beklemekten bıktık. Bu soruna devletin bir çözüm bulmasını istiyoruz. Köyümüzde sadece bir çeşmeden az miktarda su akıyor. Bu da köye yetmiyor. Binlerce YTL para harcanarak yapılan hizmetin boşu gitmemesi için bu şebekeden suyun akıtılması gerekir. Bizde insan gibi yaşamak istiyoruz. Su geldi diye evlerimize çamaşır makinesi aldık. Ama çamaşır makinelerimiz hiç kullanılmadan çürümeye terk edildi. İki çocuğumla birlikte her gün saatlerce su kuyruğunda beklemek zorunda kalıyorum. En büyük hayalim çamaşır makinesi kullanmaktı ama bu hayalim gerçekleşmedi. Yetkililerin bize yardımcı olmalarını istiyorum” dedi. Topkan Haber Ajansı