Yol trafiğe kapatılırken, bazı araçlar riske aldırmadan suyun kapladığı yolu kullanmaya devam etti.

Muş-Ağrı yolunda su seviyesinin beklenenden daha hızlı yükselmesi yetkilileri hazırlıksız yakaladı. Yeni yol güzergâhındaki evler boşaltılamadı. Komisyonun belirlediği bedelleri az görerek kabul etmeyen haneler, hukuki işlem başlattılar. Hukuki işlemin uzun sürebileceği ihtimaline karşılık yetkililer geçici servis yolunu ulaşıma açtılar. Hukuki işlemlerin ne zamana kadar süreceği konusunda bilgi veremeyen yetkililer, sürücülerin geçici servis yolunu kullanmalarını istedi.

Evlerini su basanlar evlerini taşınmak zorunda kalırken, yüksek kesimlerde bulunan ve yeni yol güzergâhında yer alan evler ise istimlâk bedellerini az görerek evlerini boşaltmamakta direndiler. Yeni bir ev yapacak para ödenmeden evini boşatmayacağını ifade eden Ayten Erçağlar, evi için ödenen istimlâk bedelini az bulduğu için Devlet Su İşleri’ni mahkemeye verdiğini söyledi.

Erçağlar, “Bizim ev için istimlâk bedeli 12 bin TL ödeme yapıldı. 12 bin TL ile ben yeni ev yapamam. Evimin bedeli daha fazladır. Evimden çıkıp nereye gideceğim, bizimle birlikte 6 ev var. Onlar da mahkemelik durumda.” şeklinde konuştu.

Bu arada, DSİ ve Karayolları yetkilileri, Erentepe beldesinde bıraktıkları levhalarla sürücülerin önünü kestiler. Ancak bazı sürücüler işaretlere dikkat etmeden aynı yolu kullanmaya devam ettiler. Yetkililer, sürücülerin geçici olarak faaliyete soktuğu servis yolunun kullanılmasını istedi.