Skip to main content

Trafik haftası törenle kutlandı

Muş Haber Fotoğrafı

Açılış töreninde konuşma yapan Muş İl Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, “Dünya sağlık örgütü raporlarına göre, her yıl bin 250’nin üzerinde insan, trafik kazalarında hayatını kaybetmektedir” dedi.

Trafik Haftası düzenlenen törenle kutlandı. Dün 14.00’da Muş Valiliği önünde düzenlenen törene Vali Erdoğan Bektaş, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç Tuğgeneral Burhanettin Aktı, Muş İl Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert ve çok sayıda il daire amirleri katıldı. Uluslar Arası Karayolu Trafik Güvenliği Kutlama Haftasında konuşma İl Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, Trafik kazası, çocuk, genç, yaşlı, bayan veya erkek ayrımı yapmadan hepimizi hedefine almaktadır” dedi. Mert, “Ülkemizin en önemli ve değişmez sorunları arasında yer alan karayolu trafiği ile ilgili olarak, trafik güvenliğinin sağlanabilmesi ve devam ettirebilmesi amacı ile tüm dünyada ve ülkemizde her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü “Uluslar Arası Karayolu Trafik Güvenliği Günü” bu günü takip eden hafta ise “Uluslar Arası Karayolu Trafik Güvenliği Haftası” olarak kabul edilmiştir. Dünya sağlık örgütü raporlarına göre, her yıl 1.250.000’nin üzerinde insan trafik kazalarında hayatını kaybetmektedir. 15–19 yaş grubu gençlerin ölüm nedenleri arasında trafik kazaları 1. sırada, 10–14 ve 20–24 yaşlarında ise 2. sırada yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Ülkemizde trafik kazaları sonucu 10 yılda ölenlerin sayısı 50.000’nin üzerinde, yaralanan ya da sakat kalanların sayısı ise 1.000.000’nun üzerindedir. Bu kapsamda meydana gelen kazalarda 10–12 milyar TL. Milli servetin kaybolması ise trafik kazalarındaki kaybımızın gerçek vahametini ortaya koymaktadır. Trafik canavarı sadece alınan tedbirlerle önlenemez! Yasaların yetki ve sorumluluk verdiği tüm kurumlar, medya ve halkımız bu konuda gerekli hassasiyeti göstermelidir. Trafik kazası, çocuk, genç, yaşlı, bayan veya erkek ayrımı yapmadan hepimizi hedefine almaktadır. Biz bu durumdan ancak, eğitim, alt yapı ve trafik kurallarına maksimum düzeyde katılımla kurtulabiliriz. Bunun yanında biraz saygı, sevgi, sabır ve hoş görü ise trafik problemlerini çözmede önemli bir etken olacaktır.

İlimizde taşıt trafiğini kullanan yaya ve sürücülerin kural ihlalleri ve olumsuz doğa koşulları sonucu polis sorumluluk alanında son üç yılda meydana gelen trafik kazalarına bakıldığında; 2007 yılında 5 ölümlü, 102 yaralamalı ve 399 maddi hasarlı trafik kazası olmak üzere toplam 506 trafik kazası meydana gelmiş bu kazalarda 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiş,  212 vatandaşımız yaralanmış ve 1.139,50 TL maddi hasar meydana gelmiştir. 2008 yılında ise, 3 ölümlü, 111 yaralamalı ve 267 maddi hasarlı trafik kazası olmak üzere toplam 381 trafik kazası meydana gelmiş bu kazalarda 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve 242 vatandaşımız yaralanmış ve 1.032,20 TL maddi hasar meydana gelmiştir. 2009 yılı ilk dört ayında ise, ölümlü kaza meydana gelmemiş olup,   24 yaralamalı ve 92 maddi hasarlı trafik kazası olmak üzere toplam 116 trafik kazası meydana gelmiş bu kazalarda 36 vatandaşımız yaralanmış ve 289.300 TL maddi hasar meydana gelmiştir. Ülkemizde her yıl on binlerce araç trafiğe katılmakta olup ilimizde, 30.04.2009 tarihi itibarıyla toplam 18115 tescilli araç bulunmakta, yıllara göre kıyasladığımızda 2007 yılında, 1068 adet araç, 2008 yılında 1123 araç, 2009 yılı ilk dört ayında ise 488 tescil edilmiş ve ortalama olarak bu sayı her yıl % 17 oranında artmaktadır. Trafik Daire Başkanlığının yapmış olduğu istatistiklere göre; 1 Kazalarında Sürücü Kusurunun % 98 oranında olduğu, bunu yaya, yolcu ve araç kusurlarının takip ettiği görülmektedir. Aynı araştırmada, Trafik Kazalarının değişim sayısında; % 60 Eğitim Faktörünün, % 19 Altyapı Eksikliğinin, % 17 oranında cezaların etkili olduğu görülmekte ve trafik kazalarında insan ve eğitimin en önemli unsur olduğu bilinmektedir. Trafik Güvenliğinde Yeni Açılımlar ve Çözüm Önerileri projeleri kapsamında İlimizde okul önlerinde trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla, İlimiz genelinde video-kameralı radarla hız, hatalı sollama, Emniyet kemeri, Cep telefonu, Alkol, fazla yolcu, gürültü kirliliği, Motosiklet ve kask denetimleri ile Ağır taşıt kontrolleri yapılmaktadır” dedi.  Günaydın Muş Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri