Türkiye Atletizm Federasyonu ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Atletizmi Geliştirme Projesi 2. Kademe Müsabakaları bölge yarışmaları Van’da yapıldı.

Atletizmi Geliştirme Projesi kapsamında her yıl düzenli olarak yapılan 2. Kademe Müsabakaları bölge yarışmaları Van Kalesi güneyindeki Atatürk Kültür Parkı’nda düzenlendi. Kros yarışmalarına Van, Bitlis, Muş. Kars, Iğdır, Ardahan ve Ağrı illerinde 170 sporcu katıldı. Küçük kız ve erkekler bin 500 metre, yıldız kız ve erkekler de ise yapılan 2 bin metre kros yarışmalarını tamamlayan bazı sporcular baygınlık geçirdi.

Yarışma sonunda bin 500 metre kızlarda Ağrı’dan Satılmış Kaya, erkeklerde ise Muş’tan Kadir Koçlardan birinci oldu. 2 bin metre yıldız kızlarda Iğdır’dan Nurten Taştan birinci olurken, erkekler kategorisinde ise Van’dan Rıdvan Yılmaz yarışı önde bitirdi. Yapılan puanlama sistemine göre takım sıralamasında küçük kızlarda Van birinci, Muş ikinci, Van ikinci ve yıldız kızlarda Muş birinci, Kars ikinci, erkeklerde ise Kars ikinci oldu.

Yarışmalarla ilgili bilgi veren Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Yalçın Özdemir, 2002 yılından hayata geçirilen projenin Van sporuna büyük katkı sağladığını söyledi. Proje kapsamında yeni sporcular yetiştiğini belirten Özdemir, projenin olumlu sonuçlarının önümüzdeki yıllarda daha net ortaya çıkacağını kaydetti.

Özdemir, yarışmalarda ilk iki dereceye giren takımların 9 Haziran tarihinde Ankara’da düzenlenecek olan final yarışmalarına katılacağını vurguladı.