Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç, çiftçilerin yüzünün gülmediğini, zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini söyledi. Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü sebebiyle basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Çiftçilerin gününü kutladığını belirten Tahsin Kılıç, 2008 yılının çiftçiler için bol ve bereketli bir yıl olması temennisinde bulundu.

Dünya Çiftçiler Günü kutlanırken Muşlu çiftçilerin yüzünün gülmediğini söyleyen Kılıç, “Bölgemiz tarım ve hayvancılığa dayalı bir bölgedir. Ülkemizde uygulanan tarım politikaları çiftçilerimize büyük zararlar vermiştir. İl genelinde tarım adeta bitme noktasına gelmiştir. Girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğunu ve özellikle gübre ve mazot bu yıl rekor seviyede zam gördü. Muş’ta 20 bine yakın pancar çiftçisi bulunmaktadır ve bu rakamın yüzde 40’ı sadece ekim yapıyor” dedi.

Kalkınmanın köyden başladığını ifade eden Tahsin Kılıç, “Köylü üretmediği zaman esnaf ta iş yapamaz ve köyde üretim olmadığı için şehirde de büyük sıkıntılar yaşanır. Bu yıl ekilen yem bitkilerinin dekarı 60 YTL’den 30 YTL’ye indirilmiştir. Doğrudan Gelir Desteği tamamen kaldırılmıştır. 20007 yılının yem bitkileri desteklemeleri halen ödenmemiştir. Bu ödemeler yapılırsa çiftçimiz ekonomik olarak rahatlayacaklardır. Bu çiftçinin de ortadan kaldırılacağı anlamına gelmektedir. Bu yaşananlar göçe sebep olmakta ve gün geçtikçe de göç artmaktadır” dedi.

Devletin acil bir önlem alması gerektiğini söyleyen Kılıç, gidişat hiç iyi olmadığını iddia etti. Ekilen yem bitkilerinin desteklenmesi, mazot desteği, gübre desteği, DGD ödemeleri ve çiftçiye kredi imkanları sağlanması gerektiğini anlatan Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç “Bu destekler olması halinde çiftçiler rahat bir nefes alacak ve eskisi gibi tarım ve hayvancılık sektörü canlanacaktır. Mazot ve gübre sürekli artış devam ederse çiftçilerin tarlada çalışmaları mümkün olmayacaktır. Özellikle hayvancılığın desteklenmesi gerekir. Bölgemize hayvancılık yapan çiftçilere hayvansal krediler uygulanmalıdır” şeklinde konuştu.