Hayırseverlerin kardeşlik köprüsü çerçevesinde Doğu’ya yardım seferberliği devam ediyor. Batıdaki bir çok ilden yardım gönüllülerinin katıldığı bu kardeşlik hareketinde etkinlikleri ile öne çıkan Ankara, iki farklı sivil toplum kuruluşu ile Muş’a geldi.

Ankara’da faaliyet gösteren Memurlar Vakfı (MEVA) ve Anadolu Diyanet Mensupları Derneği (ADİMDER) üyeleri iki ayrı organisazyonla Muş’taki ihtiyaç sahibi vatandaşların yüzünü güldürdü. MEVA’ya bağlı Çankaya Aile ve Çocuk Kulübü gönüllülerinden oluşan 40 kişilik bir grupla yardım organizasyonunu düzenledi. Vakıf üyeleri Muş merkezde yardıma muhtaç ailelere giyim ve gıda desteğinde bulundu. Tek tek evleri ziyaret eden vakıf üyeleri, hem bölgedeki sıkıntıları dinledi hem de önceden hazırlanan yardım paketlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Vakıf yetkilileri ayrıca Muş merkezde bulunan Özel Çağlayan İlköğretim Okulu’na 4 bilgisayar hediye etti. MEVA Çankaya Aile ve Çocuk Kulübü Başkanı Alaattin Çınar, temaslar esnasında yaptığı açıklamada, bölge insanlarının sıcakkanlılığını bir kez daha görmüş olmanının mutluluğunu yaşadıklarını kaydeti. Çınar, “Gittiğimiz yerlerde içten ve sıcak bir ilgi gördük. Bir kaç ay önce kurbanlarımızı paylaştığımız insanlarla bugün duygularımızı paylaşmak için buradayız” diye konuştu. Kulüp olarak ‘Muş ve Ankara arasında Kardeş Aile Projesi’ni hayata geçirmek için gerekli çalışmaları başlattıklarını da dile getiren Çınar, “kardeş aileler vasıtasıyla buradaki aileleri Ankara’ya getirmek, ihtiyaçlarını belirlemek ve destekte bulunmak” dedi. Çınar amaçlarının ‘Tek Türkiye’ duygusunun güçlenmesi olduğunu vurguladı.

ADİMDER ise 50 diyanet personeli ile birlikte Muş’ta yardıma muhtaç ailelere yardım elini uzattı. ADİMDER tarafından organize edilen gezide, Muş merkeze bağlı Sungu beldesinde ilk etapta daha önceden tespit edilmiş olan yardıma muhtaç yaklaşık 100 aileye giyim, gıda ve kırtasiye yardımı yapıldı. 50 kişilik diyanet personelinden oluşan ekip, Muş’ta meslektaşları tarafından çiçeklerle karşılandı. Dernek mensupları, Muş’u dolaştıktan sonra Muş merkeze bağlı Sungu Beldesine geçip, burada daha önceden tespit edilmiş olan yardıma muhtaç yaklaşık 100 aileyi ziyaret etti. Ziyaret sırasında duygusal anlar yaşandı.

Bazı aileler, yapılan yardımlar karşısında hayırseverlere bol bol dua etti. Türkçe bilmeyen aileler ise teşekkürlerini ve dualarını Kürtçe yaptı. Geziye katılan dernek yetkilileri ise, yardımların devamının geleceğini belirterek, bundan sonra bölgeye daha sık geleceklerini belirtti. Ailelere yalnız değilsiniz mesajını veren dernek yetkilileri, daha sonra yardıma muhtaç yaklaşık 100 aileye giyim, gıda ve kırtasiye yardımında bulundu.