Malazgirt İlçe Kaymakamı Bilal Yavaş, köy gezilerindeki asıl amaçlarının köyleri tanımaktan ziyade güven tesis etmek olduğunu kaydetti.Malazgirt Kaymakamı Bilal Yavaş, köy gezilerini değerlendirdi. İlçe İdare Kurulu ve Mütevelli Heyeti’nden oluşan bir heyetle birlikte her hafta köy gezilerini sürdüren Malazgirt Kaymakamı Bilal Yavaş, ziyaretler esnasında hem vatandaşa güven tesis ettiklerini hem de köylülere iletmek istedikleri konuları iletme fırsatı bulduklarını belirtti. Gezide okulları eksiksiz ziyaret ettiklerini dile getiren Kaymakam Bilal Yavaş, öğrencilere hediyeler verip sohbet ettiklerini ve eksiklerini giderdiklerini dile getirdi.

Öğrencilere gelecekle ilgili tavsiyelerde bulunduklarını söyleyen Bilal Yavaş, “Heyet halinde köylerimizi dolaşmaya devam ediyoruz. Bu gezilerdeki amaç esas itibariyle köyleri tanımaktan ziyade köylüye ve vatandaşımıza güven tesis etmek. Amaç, vatandaşın bizleri heyet halinde birlik ve beraberlik içerisinde görmesi ve devletine kurumsal bazda bizlere temsil yönü itibariyle insanlarımızla ilgili bir güven tesis edebilmek. Zaten her gittiğimiz köyde genel itibariyle kurumları bir defa dolaşıyoruz, okullara mutlaka uğruyoruz, öğrencilere hediye dağıtıyoruz. Bu çocuk zihninde iyi bir yer ediniyor. Onlara öğütlerde bulunmanın yanında geleceğe ilişkin tavsiyelerde bulunuyoruz, bizlere güven duymalarına öncelik veriyoruz” dedi.

Köy gezilerinin çok yararlı olduğuna inandığını ifade eden Yavaş; “Ziyaretten arta kalan zamanda köylüyle toplantı yapıyoruz, köyün yapısına göre bütün ahaliyi orada topluyoruz. İnsanlarımız gerçekten ilgi gösteriyorlar, orada köylümüzle dertleşiyoruz, hem dertlerini dinliyoruz, sevinçlerini paylaşmaya çalışıyoruz, aynı zamanda bizim iletmek istediğimiz konular oluyor köyle alakalı. Mesaj niteliğinde vermemiz gereken konular oluyor yanılgıya düşürmemek anlamında özellikle bunları da iletme fırsatı buluyoruz. Çok yararlı olduğunu düşünüyorum, zaten biz bireysel anlamda köyleri geziyoruz bunlar önemli değil. Geldiğimiz günden bu yana gerek köy yollarını tespitlerini gerek içme sularının tespitlerinde muhtarla görüşmelerimiz olmuştur. Ama bunun asıl hususiyeti heyet halinde gitmiş olmamız yani bütün ilçeyi toplayıp görevlileri benimle ilgili olan bütün görevlileri onlarla beraber gidiyoruz, orada hemen çözüm bulunabiliyor. Bir mevzu gündeme geldiği zaman ilgili arkadaş hemen orada, anında cevap verilebiliyor veya not ettirilip o konu üzerinde düşünebiliyoruz” dedi.

Köylüler sağlık taramasından geçiriliyor

Heyet içerisinde sağlık ekiplerinin olduğunu ve köylüyü sağlık taramasından geçirdiklerini kaydeden Malazgirt Kaymakamı Bilal Yavaş, “Heyetimiz içerisinde sağlık ekiplerimiz var, çocuklarımızın hepsinin aşısını yaptırıyoruz. Özellikle Hepatit B burada yaygın bir hastalık, bunun aşılarını yaptırıyoruz, köylüleri sağlık taramasından geçiriyoruz. Biz heyet olarak köylülerle görüşürken sağlık ekibimiz de belli bir yerde standını açıyor ve herkesi sağlık taramasından geçiriyor. Çocuklarımızın zamanı geçen aşılarını ve gebe kadınlarımızın da kontrollerini yaptırıyoruz” şeklinde konuştu.

 Topkan Haber Ajansı