Yeni uygulama ile tüm kapalı alanlarda sigara içmeye yasak getirilirken, sigara içmek için park ve bahçelere giden vatandaşlardan birçoğu yasağı eleştirirken, bazıları da destek verdi. İzmaritlerini yere atanlar hakkında ise 20 YTL para cezasından da haberleri olmadığını dile getiren tiryakiler, “Bilmiyorduk, bundan sonra dikkat edeceğiz. Ancak, sigaraya birden getirilen yasaklar anlamsızdır. Bundan sonra sigarayı nerede içeceğimizi şaşırdık” şeklinde açıklamalarda bulundular.

Birçok tiryaki vatandaş, yasaktan haberlerinin olmadığını dile getirirken, Sait Acıman (80) isimli vatandaş da, “Ben hayatımda hiç sigara kullanmadım. Yeni uygulama beni etkilemez ama uygulama geç kalınmış bir uygulamadır. İnsan sağlığını tehdit eden her türlü yasağın uygulanması gerekmektedir. Benim evimde çocuklarım içtikleri zaman ben başka bir odaya gitmek zorunda kalıyordum. Bundan sonra yasağı kendilerine söyleyeceğim. Kurala uymalarını sağlamaya çalışacağım” dedi.

11 yaşında iken sigara içmeye başladığını ve 40 yıldan beri sigara içtiğini belirten Mehmet Uçar isimli vatandaş ise sigaraya uygulanan yasaktan haberdar olmadığını belirterek, “11 yaşında iken sigara içmeye başladım ve hiç ara vermeden 40 yıldır günde bir tabaka kaçak tütün içiyorum. Kapalı alanlarda sigaraya uygulanan yasaktan benim haberim yok. Ama herkes tarafından uygulamaya uyulduğu taktirde ben de yasayı ihlal etmem. Kapalı alanlarda sigara içmem. Ancak bu aşamada sigarayı bırakmam mümkün değil” dedi.

Sigara yasağının çok yerinde bir uygulama olduğunu söyleyen ve sağlıklı bir yaşam için sigaranın derhal terk edilmesi gerektiğini söyleyen Zeki Maral (75) isimli vatandaş, “Sigaraya getirilen yasaklar ciddi anlamla uygulanırsa gerek evimizde gerekse diğer alanlarda temiz bir hava teneffüs etmemize vesile olacaktır. 60 yıldır sigara içiyorum. Bir iki defa bırakmaya çalıştım ancak nefsime hakim olamadım ve tekrar içmeye başladım. Kapalı alanda sigaraya getirilen yasağa eşim ve çocuklarım bildiği için evde benim sigara içmemi yasakladılar. Bu sebeple bende bundan sonra bırakmayı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 Topkan Haber Ajansı