Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç, Malazgirt ilçesinin de kuraklıktan zarar gören yerleşim birimleri kapsamına alınmasını sevinçle karşıladıklarını belirterek, çiftçilerinin çok zor bir yaz mevsimi geçirdiklerini söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan kuraklık sebebiyle çiftçilere hibe yardımında bulunulacağı açıklanırken, Muş, Hasköy ve Malazgirt’te kuraklıktan etkilenen yerleşim birimleri kapsamına alınması çiftçiler tarafından sevinçle karşılandı. Kuraklık mağduru olan çiftçiler hibe kredisi alarak zararlarının karşılanması ve borçlarının ertelenmesinin sevincini yaşadıklarını söyledi.

Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç, Muş’ta en fazla kuraklığın Malazgirt ilçesinde yaşandığını söyleyerek, “Bu yıl ilkbahar döneminde yaşanan kuraklıktan zarar gören çiftçilere hibe niteliğinde nakdi destek verilecek, bunların tarımsal kredi borçları da vade tarihinden itibaren bir yıl süreyle ertelenecek. Kuraklık nedeniyle zarar gören çiftçilere nakdi desteğin hibe olarak verilmesi ve bu çiftçilerin Ziraat Bankası’na ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu bizleri memnun etmiştir. Aksi halde zaten sıkıntılı olan çiftçilerimiz desteklenmeselerdi çok mağdur olacaklardı” dedi.

Malazgirt ilçesinde hububat ekiminin tamamen kuraklıktan etkilendiğini ve ilçede hiç buğday yetişmediğini kaydeden Tahsin Kılıç, “İlçemizdeki çiftçiler çok zor durumda idi. İlçemizdeki çiftçiler bu kararın çıkmasını sabırsızlıkla bekliyordu. Bu karar çiftçilerimizi oldukça sevindirmiştir. Bu kararın çıkmaması halinde çiftçilerimiz çok mağdur olacaklardı. Çiftçilerimiz zaten oldukça zor durumda idi. Destekleme olmasaydı çiftçilerimiz daha da fakirleşeceklerdi” diye konuştu.
 Topkan Haber Ajansı