Malazgirt`te bulunan askeri kışlanın Van’ın Erciş ilçesine taşınmasının ardından boşalan binaların Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’na (YİBO) dönüştürüleceği belirtildi. Malazgirt Kaymakamı Bilal Yavaş, 108. Topçu Alay Komutanlığı’nın taşınması ile boşalan binaların güçlendirilerek eğitim yuvasına dönüştürülmesi için başlattıkları çalışmaların yılbaşından önce tamamlanacağını söyledi. Kaymakam Yavaş, askeri kışlanın çok modern bir kampüs olacağını ifade ederek, “Bizim hedefimiz yıl başından önce okulumuzu eğitim ve öğretime tamamen hazır hale getirip açmaktır. Okulumuz gerçekten oldukça güzel bir şekilde güçlendirilip onarılarak eğitime hazır hale getirildi.

Öğrencilerimiz için çok önemli bir yatırım olan bu okul Malazgirt için bir şanstır. Önceden askeri kışla olarak kullanılan binalar şimdi eğitim yuvası olarak hizmet vermeye başlayacaktır” dedi.

Alparslan YİBO adı ile eğitim ve öğretime açılacak olan askeri kışlanın 44 derslik ve bin 500 öğrenci kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük Yatılı İlköğretim Bölge Okulu olacağı belirtildi. Toplam 23 binanın bulunduğu alanda 14 bina yatılı okul için dizayn edilirken, okulda 44 derslik, 8 laboratuar, 2 yatakhane, 2 yemekhane, 1 spor salonu, 1 açık spor sahası, revir, çamaşırhane ve 12 lojmanın bulunacağı açıklandı. 2007 yılında başlayan onarım çalışmaları toplam bedelinin 2 milyon 100 bin YTL olduğu bildirildi. NULL