Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Muş Alparslan Tarım İşletmesi Müdürü İbrahim Sayın, 2007 yılı içerisinde satışa sunulan 25 düve ve 10 inek ile bin 700 ton sertifikalı buğday tohumunun ellerinde kaldığını söyledi.

Alparslan Tarım İşletmesi’nin 2007 yılı çerisinde satış programında bulunan süt hayvanları ile buğday tohumunun büyük bir bölümünün satılamadığı belirtildi. İbrahim Sayın, çiftçilerin modern tarıma ilgi duyması gerektiğini belirterek, “2007 yılı içerisinde 25 tane düve, 10 tane inek, 85 tane erkek buzağı ile 3 bin 800 ton bezostaja cinsi sertifikalı tohum satışa sunuldu. Ancak sertifikalı tohumun bin 700 tonu satılmadı. Çiftçiler gerekli ilgiyi göstermedi.

Aslında bu tohumu kullanan çiftçilerimiz daha iyi verim alabileceklerdir. Bu tohumun yerine çiftçimiz kendi ürününden kaldırdığı buğdayı tohumluk olarak kullanıyor. Vatandaşımız erkek buzağılara ilgi gösterdiği için 85 buzağı kısa sürede satıldı. Ancak çiftçilerimizin ilgi göstermemesi sebebiyle satışa sunulan 25 tane düve ve 10 tane inek elimizde kaldı. Besicilik yapmak, süt hayvancılığı yapmaktan daha kolay olduğu için çiftçilerimiz besiciliğe yöneliyor. Bunun için de buzağılara ilgi duyan vatandaşımız düve ve inekleri satın almamıştır” dedi. NULL