İl Sağlık Müdürlüğünce, Üreme Sağlığı Programı kapsamında, personel eğitimleri devam ediyor. 72 yardımcı sağlık personeli, bu kapsamda hizmet içi eğitim alıyor. İl Sağlık Müdürü Dr.Kenan AKPOLAT Üreme sağlığı programı kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube Müdürlüğünce yürütülmekte olan çalışmalarla, Aile Planlaması ve Güvenli Annelik konularında personel eğitimlerinin devam etmekte olduğunu, üreme sağlığı programı kapsamında Üreme Sağlığı Merkezimizde 2007 yılında 72 yardımcı sağlık personelini hizmet içi eğitime aldıklarını ve eğitim alan personelde bağlı oldukları sağlık ocaklarında yenilenmiş bilgileri ile halkımıza daha iyi hizmet sunmak için çalışmalarını sürdürmekte olduğunu belirterek, 2008 yılında da bu eğitimlere devam edileceğini, hedeflerinin tüm yardımcı sağlık personellerini eğitime almak olduğunu söyledi.
İl Sağlık Müdürü Dr.Kenan Akpolat; “Üreme sağlığı programı kapsamında il Sağlık Müdürlüğü Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube Müdürlüğünce yürütülmekte olan çalışmalar kapsamında Aile Planlaması ve Güvenli Annelik konularında halk eğitimlerinin devam etmekte olduğunu eğitimlere halkımızın iştirak etmesi gerektiği belirterek, 2007 yılında AÇS.AP Şb. Müdürlüğünce 3 bin 830 kişiye eğitim verilmiş olup, ayrıca AÇS.AP Şb. Müdürlüğüne bağlı üreme sağlığı merkezince de yaklaşık olarak 150 kişiye eğitim verildiğini, aile planlaması eğitiminin amacının eşlerin çocuk yapmaması değil, bakabileceği kadar çocuk sahibi olmalarını ve sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmelerini amaçlamaktadır.
Annelerin gebelik dönemlerinde Sağlık Ocaklarında ve Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezinde kayıtlarını yaptırarak ücretsiz olarak sağlık kontrollerinin yapıldığını, ücretsiz demir preparatı verildiğini güvenli bir doğum için doğumlarını sağlık kuruluşlarında yaptırmaları” gerektiğini söyledi. İl Sağlık Müdürü Dr.Kenan Akpolat, halkımızın sağlığı ile ilgili daha duyarlı davranması gerektiğini de ayrıca sözlerine ekledi.
MUŞ KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTALIKLARI HASTANESİNDE SAĞLIK PERSONELİNE ANNE SÜTÜ EĞİTİMİ VERİLDİ.

İlimizde tek bebek dostu unvanına sahip hastane olan muş kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesinde yeni atanan sağlık personeline anne sütü ile ilgili hizmet içi eğitim programı düzenlenmiş konu ile ilgili olarak İl Sağlık Müdürü Dr. Kenan Akpolat gazetemize yaptığı açıklamada; “anne sütünün bebek ve anne sağlığı açısından önemine değinerek, bebeklerin doğumdan sonraki ilk yarım saat içerisinde anne sütü alması gerektiğini, emzirmenin kadınlara özel bir durum olduğunu anne ile bebek arasında bu sayede duygusal bir bağın oluşmasını sağlar özellikle ilk gelen sarı süt dediğimiz kolosturum, halk arasında ağız sütü olarak adlandırılan sütün bebeğin ilk aşısıdır ve bebeğin hastalıklara karşı direncini artırır, .bebeğin büyümesi için gerekli olan maddelerinin tümünü içerir.bu nedenle ilk altı ay tüm bebeklere yalnız anne sütü verilmesi yeterli olup anne sütü ile beslenen bebeklerle mama ile beslenen bebekler arasında zeka düzeyi gelişimi bakımından farklılıklar göstermektedir. .Emzirme anne sağlığı üzerinde başlıca faydaları arasında annede meme ve rahim kanseri riskini azaltır, doğum sorası kanamalarını azaltır ve böylece kansızlığı önler,annenin kilo vermesini kolaylaştırır.
2007 yılında Devlet Hastaneleri ve Sağlık Ocağında çalışan 192 yardımcı sağlık personeline Anne Sütü ve önemi hakkında hizmet içi eğitim AÇS AP Şb.Müdürlüğünce verilmiştir.
İlimizde Muş Kadın Doğum Hastanesi , beş sağlık ocağımız ve Ana çocuk Sağlığı Merkezi Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu unvanı almıştır.2008 Yılı içinde 24 Sağlık Ocağı ve Bulanık ,Malazgirt Varto, Hasköy Devlet Hastanelerinde de Bebek Dostu sağlık kuruluşları çalışmalarına başlamıştır.” Dedi. Muş Ovası NULL