Skip to main content

Yeni kitabının galası için Muş’a geldi

Muş Haber Fotoğrafı

´Aşkın Gözyaşları´ yazarı ve Mevlana aşığı Sinan Yağmur´ okuyucularıyla buluştu. Kırtasiye işletmecileri Akın ve Ferhat Uslu, ayrıca Kurtlar Vadisi ve Diriliş Ertuğrul dizilerinin senaristi Ahmet Turgut´un ve birçok yazarında etkinliklere katılacağını söyledi.

Merakla beklenen romanı için Muş´a gelen Sinan Yağmur, okuyucularıyla bir araya geldi. Kitabının ilk imzasını Muş´ta atmanın mutluluğu içerisinde olduğunu belirten Edebiyatçı-Yazar Yağmur, bugüne kadar tüm kitaplarının galasını Anadolu´da yaptığını söyledi. Halk Neredeyse Siz Orada Olmak Zorundasınız´ Özellikle halkın ve hak sevdası olduğu yerde romanının galasını yapmanın önemine değinen Yağmur, İlim adamı olur, siyasetçi olur, sanatçı olur insanlara ve insanlığa hitap eden ve hangi konumda olursa olsun unutmamamız gereken olay şudur; halkın ve hak sevdası olduğu yerde olmak size bir şeyler getirir, kazandırır.

Bu anlamda ben çıkardığım bütün kitaplarım ve romanlarım ilk gala imzası ilk onure imzasını Anadolu´da yapan bir edebiyatçıyım. Malatya, Adıyaman, Trabzon ve birçok Anadolu şehrinde. Ben İstanbul Nişantaşı´nda da gala yapabilirdim, İstanbul´da bir defa bile gala yapmadım. Neden? Çünkü halk neredeyse siz orada olmak zorundasınız.

Çünkü sizi bulunduğu yere getiren halktır ve cenabı haktır. Bu anlamda bugün ki geldiğim Muş´a 4´üncü gelişim. Nisan ayında geldiğimde Ay-Ka kitap kırtasiyeye imzaya çağırdılar, teveccüh gösteriler. İki gün boyunca hem imza yaptık hemde öğrencilerimize söyleyişi yaptık. O zaman kırtasiye sahibi Akın Uslu bana yeni bir kitap yazıyorsunuz, ismini dahi bilmiyoruz. Sizden bir ricamız olsa hep kitaplarınızı Anadolu´da imzalıyorsunuz ve galasını yapıyorsunuz, Muş´a kimse gelmiyor, hor görüyorlar, uzak, korkuyorlar yani böyle yanlış bir düşüncenin içerisindeler.

Yeni kitabınızın rica etsek galasını Muş´ta yapar mısınız? Dedi. Bende kabul ettim ve onura olurum dedim. Sözümüzde durduk, Muş sözünde durdu ifadelerini kullandı. İlk Kez Muş´ta Okuyucuyla Buluştu´ Ülke genelinde yeni kitabının sevkiyatının başladığını ve ilk Muş´ta okuyucuyla buluştuğunu kaydeden Yağmur, şunları kaydetti: Bu yeni kitabımız Aşkın Meali, Hz. Ali ve Fatma´ romanımız dün bütün Türkiye´ye sevkiyat başladı. Kitap evi olarak ilk Muş´a geldi.

Türkiye´de ilk önce Muş´taki okurlar ellerine alıp okumaya başlayacaklardır. Ve Muş´ta ilk imzamızı yapacağız. Niye yapacağız? İnsanlar masa başında, bir havuzun kenarında veya çok güzel bir manzaranın karşısında, insanlık adına mana adına edebiyat, şiir ve bir sözle nutuk atabilirler ama önemli olan insanın öz olarak, ruh olarak yaşadığı o coğrafyaya girebilmektir. Bu coğrafyalardan birisi ise Muş´tur. Türkülere, masallara, hikayelere her yere mal olmuş bir şehrimizden bahsediyoruz.

Alparslan´ın payitahtı, Türklerin Anadolu´ya girdiği, ayak bastığı yani bizim kadim kapımız burası, Muş. Yani Muş yoksa İstanbul´u da fethetmenin bir manası yok. Çünkü her şeyin başlangıcı buralardan başlıyor. Işık doğudan gelir diyor üstat Cemil Meriç.´ Peki, doğuda, Muş´ta neden biz yokuz? Biz olmamamıza rağmen gelmemize rağmen bu halk küsmüyorsa, gönlünü kırmıyorsa günlünün güzelliğindendir. Bu anlamda özellikle de Muharrem ayına denk getirmeye çalıştık.

Özüyle Yaşayan Bir Şehrimiz Olduğu İçin Muş´tayız´ Yağmur, sözlerini şöyle devam ettirdi: Bakın Muharrem ayındayız, şühedayı, Ker belayı andığımız Hz. İmam Hüseyin´i ve katledilen o 71 şehidimizi andığımız bir anda Ehli Beytin Abası Hz. Ali´nin ve Fatıma´nın romanı. Türkiye´de hiçbir kimsenin yazmadığı ilk kez yazılan bir roman. Hz. Ali ile ilgili romanlar var, Fatma ile ilgili romanlar var müstakil ama Hz. Ali ve Fatma birlikte yazılmadı. İki iman erinin bir olmuş Resullüllah´ın dizinde terbiye olmuş, vahi evinde yetişmiş bu iki güzide insan bir arada yazılmadı.

Dolayısıyla Muş insanıyla, havasıyla, suyuyla, manasıyla, suyuyla, maneviyatıyla, Ehli Beyte, dinimize, kültürümüze sahip çıkan şekilcilik yada slogan olarak değil de gerçekten özüyle yaşayan bir şehrimiz olduğu için tercihimiz Muş oldu. Ben bu kitabın ilk imzasının Muş´ta yapılmasının hem Muş´a karşı bir vefa hem de Muş´un getireceği bir bereket olarak da görüyorum.

Bu anlamda teveccüh edip bizi buarya davet eden tüm Muş halkına, idarecilerimize ve AYKA kitap kırtasiyeye teşekkür ediyorum. Hz. Pirimiz der ki marifet gelende değildir, çünkü gelen ayağı ile gelir. Maharet getirendedir, getirende yüreğiyle getirir´ bizi de getiren Muş yüreklere selamlar olsun

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri