Skip to main content

Hayalini kurduğu çiftliği açtı

Muş Haber Fotoğrafı

Merkeze bağlı Ağaçlı Köyünde yaşayan Cesim Çelik adlı vatandaş yıllardır hayalini kurduğu tavuk çiftçiliğini açmayı başardı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı´ndan 30 bin TL devlet desteği de alan Çelik ve arkadaşı, ilk etapta 550 tavuk aldı. 200 ila 300 arasında yumurta verimi alan Çelik, bu sayının her geçen gün artırdığını söyledi. Bu küçük çiftliğin tek özelliği tavuk yetiştirilmesi değil.

Çiftlik, doğal olması yönüyle de dikkat çekiyor. Henüz yeni açılan çiftlikte, vatandaşlar doğal tavuk ve yumurtaya ilgi gösteriyor. Siparişleri de yetiştiremeyen Çelik, projesini daha da büyüterek bütün doğu Anadolu bölgesine doğal tavuk ve yumurta satışı yapmayı hedefliyor.

Bölgeye Açılacak Genç girişimci şimdilik tanıdıkların isteği ve bazı siparişler üzerine çalışsa da ilerleyen günlerde çiftliğindeki tavuk sayısını 3 bine çıkarmayı hedefliyor. Böylelikle yumurta sayısındaki artışla da çevre il ve ilçelere açılacak. Hedeflerinin çiftliği büyüterek bölgeye hitap etmek olduğunu kaydeden Çelik, tavuklarının ve yumurtalarının tamamen organik olduğunu söyledi.

Yıllardır tavuk çiftliği hayalini kurduğunu ifade eden Çelik, Daha önce köyümüzde tavuk çiftliği kurmayı hayal etmiştim. Bunun için birkaç defa girişimlerde bulundum ancak maddi durumum yetersizdi. Bunun için devlet desteği sayesinde tavuk çiftliğini kurduk. Şuanda 550 adet tavuğumuz var ve hepsi köy tavuğu yani bir diğer deyişle organik. Günde ortalama olarak 200 ile 300 arasında yumurta yapıyorlar. Yumurtalarımızda tamamen organik ve vatandaşlarda yoğun ilgi gösteriyor.

Şuan ki hedefim tavuk sayısını 3 bine çıkarmak ve bunun için de çalışıyoruz diye konuştu. Organik Çiftlik İleriki süreçte organik tavuk çiftliğini büyütmeyi planladığını kaydeden Çelik, Organik köy yumurtasına ve tavuğuna ciddi bir şekilde ilgi var. Bunun için ileride gücümüz yeterse ya da kazanırsak bölgeye hitap edecek bir organik tavuk çiftliği haline gelmeyi istiyoruz şeklinde konuştu.

Cesim Çelik´e müsait vakitlerinde kardeşi Cezmi Çelik de yardım ediyor. Cezmi Çelik ise şunları kaydetti: Ben de ağabeyime yardımcı oluyorum. Müsait vakitlerde çünkü yeni bir iş destek olmak lazım. Doğal yumurta siparişi çok oluyor. Zaten yetiştiremiyoruz. İnşallah işler daha da büyür. Çünkü ülkemizde tavuklar, yumurtalar organik değiller. Amacımız tarım ve çiftçiliğin oldu bu yörede insanlara güzel hizmet sunabilmektir. İnşallah devamı gelecek. Halkımız büyük bir talep gösteriyor.

Çiftliği de havalandırıyoruz. Tavuklar uygun koşullarda, ilaçsız katkısız yetişiyorlar, yumurtluyorlar. Muş halkına da gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri