Hasköy Kaymakamlığı ve Kızılağaç Tütün Kooperatifi Başkanlığının ortaklaşa yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Hasköy’ün Elmabulak Köyünde ege tütünü deneme amaçlı olarak ekildi.

Tütüne kotanın uygulanmasından sonra ekicinin umut kapısı olarak baktığı ege tütünü deneme ekimi Hasköy ilçesinin Elmabulak Köyünde yapıldı. Kızılağaç Tütün Kooperatifi ve Hasköy Kaymakamlığının işbirliği sonucu yapılan deneme ekiminin önümüzdeki yıllarda daha yayın olması hedefleniyor.

Hasköy’ün Elmabulak köyünde yapılan deneme ekimine Vali Erdoğan Bektaş, Hasköy Kaymakamı Nilüfer Canan Sürekli, Korkut Kaymakamı Ali Edip Budan, Tarım İl Müdürü Abdurrahim Özarslan, Kızılağaç Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmuz Solgun ve köylüler katıldı.

Ege tütününün deneme amaçlı olarak eken çiftçilerin daha iyi kazanç elde etmesini hedeflediklerini kaydeden Hasköy Kaymakamı Nilüfer Canan Sürekli, İlçemizin bazı köylerinde geçmişte tütün ekimi geçmiş yıllarda çok büyük kazanç getirmiş. Ama şu an gördüğümüz gibi tütün Tekel tarafından satın alındığı için o kadar getiride bulunulmuyor. Özel firmaların gelmesi ile ki firmaların kota koymaması üreticinin kazancını da bir miktar arttıracak gibi gözüküyor. Bu konuda hem kooperatifimize hem de firma yetkililerine başta Sayı Valim olmak üzere herkese teşekkür etmek istiyorum. Umarım üreticinin de hem yönlendirilmesi açısından hem de kazanç elde etmesi bakımından bir fırsat olacaktır” diye konuştu.

Muş’taki çiftçileri ege tütünü ekmeye davet ettiklerini ve bunu her fırsatta yenilediklerini kaydeden Kızılağaç Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmuz Solgun, “Biz bu ege tütünü Muş’a getirmek için çok mücadele verdik. Ege tütünün özellikleri çoktur. Bu tütünleri 11’inci ayda firmaya teslim edeceğiz. 6.500 YTL’den sözleşme yaptık. Ege tütünü Amerikan tütünü ile mücadele eden tek tütündür. Her sigaranın harmanında yer alan ürünlerden biridir. Bu tütünü kim üretirse üretsin herkes alıcıdır. Hemen satılacak ve herkesin almak istediği bir tütündür. Firma, İsviçre’de, Ukrayna’da, Mısır’da Çin’de faaliyet gösteren firmayı Muş’a getirdik. Bu yıl kaliteli bir ürün teslim edersek bu deneme ekimi sonunda önümüzdeki yıl kim ne kadar ekerse eksin hepsini pazarlarız. Bu uygulama Hasköy veya diğer bölgelerimiz içinde geçerlidir. Herkese dedik ki, gelin bir deneme ekimi yapalım. Muş’un her tarafına tohum gönderdik, deneme ekimi yaptırdık” diye konuştu.

Solgun, “Daha öncede basın kanalıyla açıklamalarda bulunduk. Kim ekim yapmak istiyorsa biz yardımcı olmaya hazırız. Tohum verelim, fide götürelim, ekelim, ilçelerden gelsinler, köylerden gelsinler nerden gelirlerse gelsinler. Biz gerekli yerlerden izin aldık. Gelin Muş’ta tütün ekimini yaygın bir hale getirelim Muş çiftçisi de kazansın. Deneme ekimi yapmak isteyen ekici gelsin, ege tütününde kota sınırı diye bir şey yoktur. Kim ekmek isterse buyursun gelsin. Olmuyorsa kimseye de zorla ektirecek halimiz yok. Sağ olsun Sayı Kaymakam’ın birkaç aradı. Hasköy’de deneme ekiminin yapılmasını istedi. Duyarlılığından dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Firma yetkililerini karşılaması Hasköylü çiftçileri düşünmesi bizleri de ziyadesi ile memnun etmiştir. Sayın Valimizde bu sıcak havalara rağmen tarlalara kadar gelme zahmetinde bulunduğu için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Muş’taki toprak analizlerinin ege tütünü için uygun olduğunu ve bu yüzden Muş’u tercih ettiklerini kaydeden SOCCOTAB Yaprak Tütün A.Ş. firma yetkilisi Uğur Özkan, “Hasköy’ün Elmabulak Köyünde deneme amaçlı ege tütünü ekimi yapıyoruz. Bu aşamada sayımızı günden güne arttırmaya çalışıyoruz. Alanları dekarları arttırmaya çalışıyoruz. Yaptığımız işlem susuz tütün ürettirmektir. Amacımız insanları su kullanarak tütün ekmekten kurtarmaktır. Ege tütünün işçiliği diğerine göre daha kolaydır. Daha iyi sonuçlar alabileceğimize inanıyoruz. Burada tıpkı egede olduğu gibi üretim yaptırmaya çalışıyoruz. Tekel’in bu yıl kapanacağını düşünerek gelecekte milletin cebinde para kalsın diye ege tütünü ekmeye teşvik ediyoruz. Neticede milletin cebinde para kalacak.

Ege tütününün ekimini yapmak üretici açısından faydalıdır. Firma için pek önemli değil. çünkü biz bu tütünü egede de ekebiliriz. Ancak buranın toprağı ege tütünü ekimi için elverişlidir. Çin’den tütün almaktansa Türkiye’den almayı tercih ediyoruz. Yerli tütüne göre belli bir oranda düşüş var. yani yerli tütünden 150 kilo alıyorsa bizim tütünümüzden 100 kilo alabiliyor. Yerlinin fiyatı 4.900 civarı, ege tütününün fiyatı 6.500’den başlıyor. 135 üretici şu anda ege tütünü ekimi yaptı. Bunu daha yaygın hale getirim bin 2 bin kişiyle ege tütünü ekimi yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Üreticinin ektiği tüm tütünü alacaklarını kaydeden Firma yetkilisi Uğur Özkan, “Tekel tam olarak özelleşmediği için bazı ekiciler Tekel tütünü ekmeyi tercih ettiler. O yüzden ege tütünü ekmekten vazgeçtiler. İnsanları bazı alışkanlıklarından vazgeçirmek zor oluyor. kota sınırı yok. İsteyen istediği kadar tütün ekebilir. Bir ekici 10 ton üretecekse bizim için problem değil, üretsin. Hepsini alırız ve yardımcı oluruz. Şu anda 5 tane dizim makinemiz geldi. Muş’un toprak analizleri ege ile bire bir uyumlu. O yüzden Muş’u tercih ettik” şeklinde konuştu.

Elmabulak Köyünde deneme ekimi ile ilgili konuşmaların yapılmasından sonra programa katılanlar sembolik olarak tütün ekimi yaptı.

 Muşun Sesi Gazetesi